1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Monitoring – prihlásenie a prehľad

Monitoring – prihlásenie a prehľad

Monitoring je popri Zálohovaní kľúčovou službou pre spoľahlivú správu a chod vášho servera – vďaka Monitoringu získate prehľad o všetkom, čo sa na serveri deje, budete dostávať notifikácie v prípade rôznych situácií, čím môžete preventívne predísť nedostupnosti svojich služieb, prípadne doladiť ich optimálny výkon.

Monitoring prostredníctvom open-source platformy Zabbix využívame na svojich serveroch aj my. Výhodou pre vás je najmä objektívnosť získavaných real-time dát, nakoľko Monitoring je externý a okrem klientského servera beží aj na našom. Dostupnosť historických záznamov, prehľad o stave a vyťaženosti kľúčových častí servera a prehľadný online dashboard sú samozrejmosťou. 

AKO SA PRIHLÁSIM DO MONITORINGU?

Všetky potrebné prihlasovacie údaje Vám zašleme po nastavení emailom. Prihlásiť sa môžete na https://monitoring.websupport.eu/

ČO TU NÁJDEM?

Po prihlásení ako prvé uvidíte prehľadný dashboard (1) rozdelený do viacerých sekcií. Na ľavej strane sa nachádza navigačné menu (2), v ľavom dolnom rohu nastavenia účtu (3) a vpravo hore nastavenia časového filtru (4) pre Dashboard.

DASHBOARD

Časti dashboardu, pokiaľ neupresníte špeciálne požiadavky, sú štandardne zložené z obľúbených grafov zachytávajúcich stav služieb, ktoré na Vašom serveri bežia. Ďalej tu nájdete prehľad o aktuálnych problémoch a monitoring stavu konkrétnych webov vrátane ich SSL certifikátov.

Na obrázku nižšie je zobrazený príklad dashboardu s grafmi vyťaženia cpu, RAM, MySQL operáciami, dopytmi na Apache a php-fpm a aktuálnym stavom využitia kapacity disku.

Okrem dashboardu tu nájdete postupne zhora prehľad problémov, zoznam monitorovaných hostov, posledné dáta s možnosťou prekliknúť sa na konkrétny graf a prehľad máp. Zaujímavá je aj časť „Reports“ ktorá ponúka možnosť vytvoriť si report dostupnosti jednotlivých služieb za konkrétne časové obdobie.

NASTAVENIA ÚČTU

Tu môžete zmeniť svoje heslo, upraviť vzhľad, nastaviť frekvencie obnovenia grafov v sekundách, počet riadkov na graf a prípadne aj URL, ktorá sa zobrazí po prihlásení (štandardne tu nastavujeme URL dashboardu). Predvolený jazyk je angličtina.

V časti „Messaging“ máte možnosť zapnúť si zvukové upozornenia, ktoré sa dajú filtrovať na základe vážnosti hlásenia.

AKO S MONITORINGOM NARÁBAŤ?

Okrem okamžitého prehľadu, ktorý ponúka dashboard, môžete sledovať aj trendy vo vyťažení. Najjednoduchší spôsob je kliknúť na sekciu „Latest data“ v navigačnom menu, kde si následne vyberiete konkrétnu metriku, napríklad „active processes“ pre Vašu doménu, a kliknete na „Graph“:

Otvorí sa detail grafu aktívnych procesov na Vašej doméne, pre ktorý môžete zvoliť konkrétne obdobie ktoré Vás zaujíma. Podľa krivky grafu je možné odsledovať, kedy je na stránke najväčšia aktivita:

Ak si chcete pozrieť všetky dostupné grafy, dostanete sa k nim jednoducho cez sekciu „Hosts“ v navigačnom menu, a možnosť „Graphs“.


Ak sa Vám v monitoringu nepodarilo nájsť čo ste hľadali, kontaktujte nás na obchod@websupport.sk a radi Vám poradíme.

Aktualizované 3. apríla 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu