Čo je to doména

Doménu alebo doménové meno môžeme zjednodušene označiť za názov vašej stránky na internete, napr. websupport.sk. Tá smeruje na miesto na serveri, kde máte uložené dáta, ktoré chcete zobraziť. 

V skutočnosti je doména textový zástupca IP adresy servera, na ktorý sa užívateľ pri surfovaní pripája. Pre človeka je totiž omnoho jednoduchšie pamätať si websupport.sk, než 195.210.29.7. Informácie o tom, na ktorú IP adresu má ktorá doména smerovať sú uložené na DNS (Domain Name System) serveroch.

Úrovne domén

V užšom slova zmysle rozlišujeme domény niekoľkých úrovní. Jednotlivé úrovne sa od seba oddeľujú bodkou. Najvyššie stoja domény prvej úrovne, tzv. TLD (Top Level Domain). Môžu byť generické (.com, .edu, .org…), alebo národné (.sk, .cz, .pl, .eu…).

O úroveň nižšie stoja domény druhej úrovne. Práve ony sú tým, čo si väčšina ľudí predstavuje pod výrazom domény – napr. websupport.sk, alebo google.com. Správu domén druhej úrovne má na starosti národný registrátor nazývaný NIC (network information center). Na Slovensku je to SK-NIC.

Najnižšie stoja domény tretej úrovne, tzv. subdomény: blog.websupport.sk. Ich vytváranie a adminsitrácia sú plne v réžii majiteľa (resp. správcu) príslušnej domény.

Typy domén

Domény sa delia nielen podľa úrovne, ale aj podľa typu. Dva základné typy domén sú generické (.com, .org, .net, atď.) a národné (.sk, .cz, .pl, .au, atď.).

Registrácia novej domény

Začnite vyplnením objednávky, o všetko ostatné sa už postaráme my. Nie je potrebné, aby ste mali svoje IČO – doménu i webhosting si môže objednať fyzická i právnická osoba. Po odoslaní objednávky vám príde e-mailom potvrdenie s ďalším postupom. Ak by ste mali nejasnosti či akékoľvek problémy pri objednávke, kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme, prípadne môžeme celú objednávku zariadiť za vás.

Z pohľadu webhostingovej spoločnosti sú doména a webhosting dva samostatné tovary. Doména je de facto názov webu, webhosting zasa priestor, kde sa samotný web nachádza. Aj keď sa tieto služby zvyknú objednávať spolu, nie je to pravidlo.

Objednávanie služieb preto pozostáva zvyčajne z troch krokov:

  • objednania domény
  • objednania hostingu
  • uhradenia faktúry

Kúpa domény je jednoduchá záležitosť. Ak máte premyslený názov, je potrebné overiť dostupnosť domény. Stačí teda navštíviť podstránku nášho overovača a zistiť, či je doména voľná. Ak áno, doménu si rýchlo zaregistrujte, aby vás niekto nepredbehol. Hlavne pri atraktívnych slovách (ubytovanie, cestovanie, zľavy…) je možné, že ju pred vami už niekto zaregistroval. Až po tomto kroku má zmysel zaoberať sa výberom samotného webhostingu.

Kúpa domény je jednoduchá záležitosť. Ak máte premyslený názov, stačí navštíviť podstránku nášho overovača a zistiť, či je doména voľná. Ak áno, doménu si rýchlo zaregistrujte, aby vás niekto nepredbehol.

Rýchlosť vybavenia objednávky

Celý objednávací proces vrátane zaplatenia faktúry je otázkou niekoľkých minút. Domény .sk registrujeme ihneď pri spracovaní objednávky, zahraničné domény registrujeme po úhrade predfaktúry. Domény sú plne funkčné do 24 hodín od ich registrácie u národného registrátora, spravidla ešte skôr. Prístup na server získate okamžite po dokončení objednávky, takže ho môžete využívať už pred uhradením faktúry.

Aktualizované 3. decembra 2021

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu