fbpx

Vytváranie disku (volume) vo VDC

Volume je blokové diskové úložisko, ktoré sa dá pripojiť k jednej inštancii. Čiže je možné ho pridať ako ďalší disk, alebo naň priamo nainštalovať operačný systém. V prípade, že sa bude z disku zavádzať operačný systém je potrebné ho nastaviť ako bootovací.

Vytvorenie disku

Disky sa spravujú v časti Project > Compute > Volumes. Volume sa dá meniť veľkosť- túto operáciu odporúčame robiť len pri vypnutom operačnom systéme. Tak isto aj snapshot.

Poznámka: Snapshoty sú automaticky vymazávané po 28 dňoch.

Pre operačný systém odporúčame používať nastavenie disku z flavors a pre dáta Volumes. Keďže ide o blokové zariadenie je potrebné ho naformátovať a následne pripojiť (mount). V linuxových distribúciach môžete používať LVM (Logical Volume Manager) a viac Volumes (diskov) spájať do jedného celku.

Poznámka: V prípade, že potrebujete dynamické úložisko so zmenou kapacity smerom nahor ale aj nadol pripojiteľné naraz k viacerým inštanciám odporúčame službu Storage.

Odstránenie disku

Pred odstránením disku (volume) je nutné zmazať jeho snapshoty. V opačnom prípade sa disk nebude dať zmazať.

Upozornenie: zmazanie disku a aj snapshotu je nenávratná operácie a dáta sa nedajú obnoviť.

SWAP

Flavors sú bez SWAP partície. Pokiaľ ju pre váš systém potrebujete odporúčame vytvoriť obraz na disku, alebo samostatný volume a ten následne nastaviť ako perzistentný v operačnom systéme.

Aktualizované 24. marca 2020

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať: