1. Báza znalostí
  2. Domény a DNS
  3. DNS záznamy
  4. Koľko trvá zmena DNS záznamu?
  1. Báza znalostí
  2. Domény a DNS
  3. Koľko trvá zmena DNS záznamu?

Koľko trvá zmena DNS záznamu?

Pri zmene DNS záznamov môže trvať až 24 hodín, kým všetky servery na internete dostanú nové informácie. Maximálnu dobu určuje nastavenie parametra TTL.


Čo je to TTL?

Skratka TTL znamená „Time To Live“. Je udávaná v sekundách a označuje dobu, na ako dlho môže byť DNS záznam uchovaný v cache pamäti DNS servera u poskytovateľa internetu. Často je udávaná hodnota 86400 sekúnd, čo je 24 hodín. Potom čo doba TTL uplynie, sú DNS nastavenia nanovo načítavané.

Prečo môže trvať zmena DNS až 24 hodinách?

Počítače pristupujú k cieľovému serveru s obsahom domény rôznymi cestami. Na IP adresu cieľového servera sa dopytujú rôznych DNS serverov. Servery ktoré sú „po ceste“ si však kvôli zníženiu záťaže ukladajú hodnoty DNS nastavení do svojeje cache pamäte. Dobu uloženia určuje práve hodnota TTL. Z toho dôvodu, môže DNS server počítaču vracať ešte starú hodnotu nastavenia DNS a to až do doby než vyprší TTL. Potom DNS server svoj záznam aktualizuje.

Ako sa dá zistiť, či sa už zmena prejavila?

Ak poznáte IP adresu nového cieľového servera, stačí zadať príkaz ping v príkazovom riadku (napr. „ping 37.9.168.19“). Ak IP adresu nepoznáte, je lepšie použiť príkaz tracert (napr. „tracert websupport.sk“). Tento príkaz Vám zobrazia cez aké uzly sa Váš počítač k cieľovému serveru pripája.

Zmena sa ani po 24 hodinách neprejavila, je to možné?

Áno, vo výnimočných prípadoch môže trvať zmena DNS aj dlhšie ako 24 hodín. Napríklad ak je na nejakom DNS serveri „po ceste“ nastavené TTL na viac ako 86400 sekúnd. Ďalšia možnosť je, že pôvodné nastavenia DNS sú uložené v lokálnej DNS cache počítača. Túto cache možno vyprázdniť pomocou príkazového riadku a príkazu Flushdns.

Vo Windows postupujte nasledovne:

1. Kliknite na tlačidlo „Štart“ a spustite „cmd“. V novších verziách Windows, stačí „cmd“ napísať do riadku vyhľadávania a stlačiť „Enter“, u starších verzií je nutné kliknúť na „Spustiť“ a až následne „cmd“ napísať.

2. Do zobrazeného okna, môžete napísať príkaz „ipconfig /flushdns“ a stlačte „Enter“. Ak sa zobrazí hláška, že pamäť bola premazaná, prebehlo všetko v poriadku.


Aktualizované 26. novembra 2020

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu