Zmena vlastníka domény

Každá internetová doména má okrem základných dát o sebe aj informácie, ktoré na prvý pohľad nie sú viditeľné. Ako sa k nim dostať? Jeden z najucelenejších pohľadov na tieto detaily umožňuje služba Whois. Po vyhľadaní domény vidíte podrobné informácie o vlastníkovi, alebo registrátorovi tejto domény.


Okrem informácii o vlastníkovi a dôležitých kontaktov, obsahuje WHOIS záznam informácie o stave (stavový kód), v ktorom sa doména nachádza a tiež dátum registrácie a dátume expirácie. Každá doménový záznam má aspoň jeden stav, ale je prípustné aby ich mal aj viac. Stavové kódy sú užitočné pri zisťovaní, prečo Vaša doména nefunguje, alebo či a do kedy je Vaša doména uzamknutá, aby sa zabránilo neoprávnenému prevodu domény. Zistiť informácie a stav ľubovoľnej domény môžete teda, ak ju vyhľadáte vo WHOIS databáze.

Zmena vlastníka .sk domény

Overiť vlastníka domény je jednoduchý úkon a overovania je možné spraviť cez stránku spoločnosti SK-NIC, buď priamo na https://sk-nic.sk kde nájdete formátovaný výstup, alebo druhá možnosť na https://whois.sk-nic.sk

Zmena držiteľa domény podľa nových pravidiel prebieha elektronicky, pod záštitou registrátora domény. V našom rozhraní je možné zmenu držitela zahájiť na admin.websupport.sk, priamo z prehľadu služieb kde kliknete na vašu doménu. Po kliknutí na doménu je možné hneď určiť nového držiteľa a to pomocou nového či existujúceho doménového profilu alebo priamo nastavením contactID.

  1. Prihláste sa do Webadminu
  2. V sekcii Služby nájdite potrebnú doménu. Kliknite na doménu
  3. Pokračujte kliknutím na upraviť pri vytvorenom profile v prehľade „Držiteľ domény“
  4. Do formulára vložte údaje nového vlastníka a proces dokončite kliknutím na Uložiť

Zmena vlastníka zahraničnej domény (.cz, .eu, .com, .net, …)

Pokiaľ potrebujete tieto údaje zmeniť, postupujte následovne:

  1. Prihláste sa do Webadminu
  2. V sekcii Služby nájdite potrebnú doménu. Kliknite na doménu.
  3. Pokračujte kliknutím na upraviť pri vytvorenom profile v prehľade „Doménový profil“
  4. Do formulára vložte údaje nového vlastníka a proces dokončite kliknutím na Uložiť.

Ako finálny krok je potrebné zmenu vlastníka potvrdiť z e-mailovej schránky súčasného aj nastávajúceho držiteľa domény, pomocou odkazu, ktorý register domén práve zaslal. V prípade, že k potvrdeniu v priebehu 14 dní nedôjde, register žiadosť automaticky stornuje. Pri realizácii zmeny vlastníka domény musí byť služba uhradená, ak k doméne je vygenerovaná predfaktúra, zmenu je možné vykonať po úhrade.

Zmena vlastníka .hu domény

Pri zmene držiteľa domény je potrebné postupovať takto.

Aktualizované 20. septembra 2022

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu