Vysoká IO záťaž

Zvýšená I/O (Input/Output) záťaž predstavuje zvýšený počet prístupov k vašim dátam. Štatistiky I/O záťaží reprezentujú všetky výmeny dát medzi webovskou aplikáciou bežiacou na webovskom Apache serveri a diskovým poľom a RAM pamäťou.


Dôvody

  • Celá stránka, alebo len jedna jej čast, zažíva veľmi vysokú návštevnosť. Pozrite si návštevnosť celej stránky, či pri niektorej podstránke nie sú podozrivé čísla. Odporúčaný nástroj na sledovanie štatistiky návštevnosti je napríklad Google analytics.
  • Stránka môže byť hacknutá. Pozrite, či na nej nepribudli nežiadúce súbory, ako napríklad komentáre v diskusiách. Skontrolujte si nastavenia v .htaccess súbore. V štatistikách o návštevnosti si pozrite, z ktorých krajín prichádzajú požiadavky. Ak zo zahraničia, z exotických krajín a podobne, je to vážna indikácia, že je stránka hacknutá. Porovnajte si stránku so staršími zálohami. Pre istotu si pomeňte prístupové heslá k stránke. 
  • Ak je všetka návštevnosť na vašu stránku legitímna a predsa zažíva zvýšenú I/O záťaž, môže byť PHP aplikácia nevhodne napísaná. Prezrite si jej zdrojový kód, či zbytočne nenačítava, alebo nezapisuje veľké množstvo súborov. 
  • Môžete požiadať našu technickú podporu o platenú analýzu výkonu stránky. Naši skúsení administrátori vám poradia, kde je prípadný priestor na optimalizáciu jej výkonu a spotreby zdrojov. 
  • Častým dôvodom I/O záťaže je vykonávanie zálohovania vo vlastnej réžii. Hlavne CMS systémy v defaultnom nastavení zvyknú vykonávať zálohovanie celého hostingu a to vrátane už skôr vytvorených záloh. Veľkosť takejto zálohy (web + staré zálohy) rastie exponenciálne s každou iteráciou a na hostingu môže dôjsť k narazeniu na kvótu diskového priestoru alebo práve k vysokej I/O záťaži. Odporúčame preveriť nastavenia zálohovania a vynechať zo zálohovania adresár kam sa ukladajú výsledné zálohy. Prípadne sa môžete spoľahnúť na naše zálohovacie riešenia a tie svoje vôbec neriešiť.

Ako znížiť I/O záťaž

  • Zapnite si dostupné formy cachovania obsahu vašej stránky, pre viac informácii pozri tiež náš návod. Pre zníženie I/O je ideálne nastaviť cacheovanie stránky do memcache 
  • Zvážte upgrade PHP verzie na najvyššiu aktuálnu verziu a taktiež presun na databázový server najnovšej verzie. Ak používate štandardizovaný redakčný systém ako WordPress, Joomla, alebo Drupal, taktiež doporučuje prejsť na najvyššiu dostupnú verziu. Môže byť rýchlejšia a hlavne z nej budú odstránené prípadné bezpečnostné diery.

Ak aj po revidovaní návštevnosti a zdrojového kódu webovskej aplikácie stránka zažíva vysokú I/O záťaž, môže byť problematické ju prevádzkovať na zdieľanej architektúre. Môže totiž ohrozovať prevádzku iných webov. Preto vás môžeme požiadať o presun na vlastný virtuálny VPS server, alebo dedikovaný fyzický server.

Aktualizované 29. januára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu