Snapshoty na virtuálnom serveri

Snapshoty slúžia na uloženie stavu celého operačného systému Vášho virtuálneho servera, ku ktorému sa je možné „vrátiť v čase“ – napríklad po nevydarenej zmene konfigurácie či aktualizáciách. Vráti sa celý image disku, teda nie je možné vybrať konkrétne adresáre a súbory ako v prípade služby Zálohovanie. Ku každému VPS je jeden snapshot so životnosťou 28 dní zadarmo, s možnosťou doobjednať si za poplatok ďalšie. Náš helpdesk Vám vždy rád poradí.

Vytvorenie snapshotu

V prvom rade je pred samotným vytvorením snapshotu potrebné vypnúť server – vytvorenie snapshotu počas bežiaceho systému nemusí prebehnúť úplne korektne, resp. sa môžu vyskytnúť komplikácie pri jeho obnove. Vytvorenie snapshotu počas vypnutého servera je garanciou úspešnej obnovy v budúcnosti.

Snapshot Vám pôjde vytvoriť aj v prípade, že server beží, avšak nie je možné garantovať jeho funkčnosť.

Sekciu so snapshotmi nájdete v prehľade virtuálneho servera, vľavo v menu je sekcia Snapshoty. Nový snapshot vytvoríte kliknutím na Vytvoriť nový snapshot, buď vo forme modrého tlačidla alebo v pravom hornom rohu.


Obnova stavu zo snapshotu

Spustiť obnovu zo snapshotu môžete aj kým je VPS zapnuté (súčasťou procesu je jeho vypnutie), ak by bolo napríklad vypnuté, po obnove sa zapne. Snapshot budete mať naďalej k dispozícii kým vyprší jeho životnosť, môžete ho však kedykoľvek zmazať a vytvoriť nový.

Obnovu vykonáte tak, že označíte snapshot, z ktorého sa bude obnovovať VPS a následne kliknete na Obnoviť zo snapshotu.

Snapshoty sú v kombinácii so službou Zálohovanie skvelým spôsobom, ako udržiavať Vaše VPS stále „živé“ pri vykonávaní nevyhnutnej údržby, či práci s Vašimi dátami.

Aktualizované 10. júla 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu