1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Nástroje
  4. Fish a Starship – vylepšujeme linuxový príkazový riadok

Fish a Starship – vylepšujeme linuxový príkazový riadok

Väčšina linuxových distribúcií ako prostredie svojho príkazového riadku používa starý známy Bash, ktorý poskytuje stabilné a profesionálne prostredie pre prácu s CLI (Command Line Interface) aplikáciami. Bash je veľmi solídny shell inšpirovaný Unixom, existujú však aj iné prostredia, ktoré sú vytvorené tak, aby boli funkčne a vizuálne prívetivejšie.

Tip: Všetky príkazy si jednoducho otestujte s WebSupport VPS. Vyskúšajte prémiový virtuálny server zdarma ešte dnes.

Za všetky vylepšené prostredia linuxového príkazového riadku spomeňme aspoň free open source fish (Friendly Interactive SHell), ktorý v roku 2005 začal vyvíjať Axel Liljencrantz a aktuálne do projektu prispieva mnohopočetná skupina dobrovoľníkov. Fish kladie dôraz na interaktivitu a použiteľnosť, a to bez komplikovanej konfigurácie. Síce nie je plne kompatibilný so štandardom POSIX (Portable Operating System Interface), no aj tak sa stal obľúbenou alternatívou k Bashu. Nižšie si popíšeme a predstavíme hlavné dôvody, vďaka ktorým sa fish stal tak populárnym nástrojom.

Jedna vec je prostredie príkazového riadku, druhá zase samotný príkazový riadok. Totiž aj samotný príkazový riadok už vylepšeného fishu je možné ďalej vylepšovať a získať tak o poznanie lepšiu funkčnosť s užitočnými grafickými zmenami. Ide o slobodný a otvorený projekt Starship, ktorý ponúka minimalistickú, naozaj rýchlu a do bodky konfigurovateľnú náhradu príkazového riadku. Starship tu predstavíme v prostredí fish pod Linuxom, ale rovnako je možné nainštalovať ho aj pod inými operačnými systémami ako Android, BSD, MacOS alebo Windows.

Priateľská a interaktívna ryba

Fish je priateľské prostredie, pretože sa šikovne snaží prácu pri písaní príkazov čo najviac zjednodušiť. Napríklad okrem tradičného dopĺňania po stlačení klávesu tabulátor tiež ponúka návrhy založené na inštalovaných stránkach manuálov (man pages) k jednotlivým CLI programom. Tu sa prejavuje aj interaktivita. A keď k tomu pripočítame prívetivé farebné odlišovanie príkazov a parametrov, dostaneme naozaj vylepšené prostredie, ktoré stačí iba jednoducho nainštalovať a prakticky nevyžaduje žiadne nastavenia.

Pozor však na odlišnosti v porovnaní s prostredím Bash, ktoré vyplývajú z nekompatibility s POSIX štandardom. Niektoré skripty určené pôvodne pre Bash po spustení v prostredí fish nemusia fungovať správne, prípadne nebudú fungovať vôbec.

Fish okamžite po nainštalovaní (prvé 3 riadky) môžeme začať používať (štvrtý riadok), pričom nie je potrebné nastavovať ho alebo sa učiť, ako funguje.

sudo apt-add-repository ppa:fish-shell/release-3
sudo apt update
sudo apt install fish
fish

Po spustení prostredia Bash je možné fish načítať automaticky tak, že pridáme príkaz fish na koniec konfiguračného súboru:

nano ~/.bashrc

Obsah súboru uložíme pomocou klávesovej skratky Ctrl + X a následne stlačením klávesu y a potvrdením klávesom Enter.

Ešte rýchlejšia ryba

Prostredie fish hneď po inštalácii používa sparťansky jednoduchý príkazový riadok. Ostáva teda priestor na ďalšie vylepšenie – tentokrát pomocou príkazového riadku Starship. Ide o aplikáciu napísanú v jazyku Rust, čo je jeden z dôvodov výnimočnej rýchlosti tohto príkazového riadku. Takto jednoducho Starship nainštalujeme:

curl -sS https://starship.rs/install.sh | sh

Po nainštalovaní príkazového riadku Starship ešte pridáme na koniec konfiguračné súboru prostredia fish jeho inicializačný príkaz starship init fish | source takto:

nano ~/.config/fish/config.fish

Obsah súboru uložíme pomocou klávesovej skratky Ctrl + X a následne stlačením klávesu y a potvrdením klávesom Enter.

Odteraz vždy po spustení prostredia fish uvidíme príkazový riadok Starship. Odporúčame skúsiť prednastavený vzhľad “Plain Text Symbols Preset”, vďaka ktorému využijete všetky možnosti Starshipu v čisto textovej podobe. Stačí zadať tento príkaz a príkazový riadok sa okamžite zmení:

starship preset plain-text-symbols > ~/.config/starship.toml

Podobne ako prostredie fish, ani príkazový riadok Starship nevyžaduje žiadne zdĺhavé nastavovania a po niekoľkých minútach ho môžeme naplno používať.

Zhrnutie

Prostredie linuxového príkazového riadku vo väčšine prípadov tvorí Bash, ktorý sám o sebe ponúka desaťročiami overenú stabilitu a profesionalitu. V tomto návode sme si predstavili alternatívu k Bashu pod názvom fish, pričom sme zmenili aj príkazový riadok za ten s názvom Starship. Fish aj Starship poskytujú pridanú hodnotu v podobe prívetivejšieho a intuitívnejšieho ovládania v prostredí, ktoré nevyžaduje prakticky žiadnu konfiguráciu, či množstvo času na učenie sa novým nástrojom.

Aktualizované 30. januára 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu