fbpx

Vysoká CPU záťaž

Štatistiky spotreby CPU jednotlivých webovských stránok na zdieľanom hostingu reprezentujú výpočtový čas webovského servera, potrebný na ich prevádzku. Ak je CPU záťaž vysoká, možných dôvodov je viacero.


  • Celá stránka, alebo len jedna jej čast, zažíva veľmi vysokú návštevnosť. Pozrite si logy, alebo viz náš návod a skúste zistiť ktorá časť stránky zažíva zvýšený nápor. 
  • Stránka môže byť hacknutá. Pozrite, či na nej nepribudli nežiadúce súbory, ako napríklad komentáre v diskusiách. Skontrolujte si nastavenia v .htaccess súbore, mohli tam pribudnúť nežiadúce presmerovania a podobne. V štatistikách o návštevnosti si pozrite, z ktorých krajín prichádzajú požiadavky. Ak zo zahraničia, z exotických krajín a podobne, je to vážna indikácia, že je stránka hacknutá. Porovnajte si stránku so staršími zálohami. Pre istotu si pomeňte prístupové heslá k stránke. 
  • Ak je všetka návštevnosť na vašu stránku legitímna a predsa zažíva zvýšenú CPU záťaž, môže byť PHP aplikácia nevhodne napísaná. Prezrite si jej zdrojový kód, či v nej nie je priestor pre optimalizáciu.
  • Problémom môže byť aj databáza plná spamu. Akékoľvek dotazy na takúto (zväčša niekoľko GB veľkú) databázu trvajú veľmi dlho, čo generuje vysokú záťaž tak na CPU ako aj na I/O a aj odozva Vašej stránky je veľmi pomalá. Prekontrolujte tabuľky svojich databáz, hlavne tie, ktoré v názve nesú slovo “comments”, či sa v nich nenachádza množstvo neželaných príspevkov zväčsa odkazujúcih na zahraničné webové stránky. Takéto neželané záznamy zo svojej databázy vymažte a formuláre ktoré do nej zapisujú chránte pomocou CAPTCHA alebo GeoIP.
  • Môžete požiadať našu technickú podporu o platenú analýzu výkona stránky. Naši skúsení administrátori vám poradia, kde je prípadný priestor na optimalizáciu jej výkonu a spotreby zdrojov.

Čo doporučujeme robiť pre zníženie CPU záťaže

  • Zapnite si dostupné formy cachovania obsahu vašej stránky
  • Zvážte upgrade PHP verzie na najvyššiu aktuálnu verziu a taktiež presun na databázový server najnovšej verzie. Ak používate štandardizovaný redakčný systém ako WordPress, Joomla, alebo Drupal, taktiež doporučuje prejsť na najvyššiu dostupnú verziu. Môže byť rýchlejšia a hlavne z nej budú odstránené prípadné bezpečnostné diery.

Ak aj po revidovaní návštevnosti a zdrojového kódu webovskej aplikácie stránka zažíva vysokú CPU spotrebu, môže byť problematické ju prevádzkovať na zdieľanej architektúre. Môže totiž ohrozovať prevádzku iných webov. Preto vás môžeme požiadať o presun na vlastný virtuálny VPS server, alebo dedikovaný fyzický server.

Aktualizované 13. januára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Št 8:00-22:00, Pia - Ne 8:00-19:00
Kontaktovať podporu