Obnova hesla v Joomle

Bežne môžete pridávať, upravovať a mazať užívateľov a heslá z back-endu v sekcii Správca používateľov. Pre vykonanie zmien musíte byť prihlásení ako člen skupiny Super Administrators.

V niektorých prípadoch to však nemusí byť možné. Napríklad, váš web mohol byť „hacknutý“ a heslo alebo užívateľ bol zmenený. Prípadne človek, ktorý mal správu systému na starosti už nie je k dispozícii a nezanechal Vám heslá. Prípadne ste jednoducho použité  heslo zabudli.

V týchto prípadoch ešte nie je nič stratené, je tu stále ešte možné zmeniť  heslo priamo v rámci databázy použitej systémom Joomla! , takže sa môžete prihlásiť späť ako správca. Existuje na to viacero spôsobov.

1. spôsob: Súbor configuration.php 

Ak máte prístup k svojmu configuration.php súboru  na serveri a máte účet s ktorým sa do Joomla viete prihlásiť, môžete  heslo obnoviť pomocou nasledujúceho postupu.

Pre bližsie informácie o úprave konfiguračného súboru je k dispozícií návod.

 1. Prihláste sa do FTP a otvorte súbor configuration.php. Pridajte na jeho koniec tento riadok: public $root_user=’uzivatel‘; 
 2. Súbor configuration.php následne uložte  a nahrajte ho naspäť na hosting. 
 3. Prihláste sa do administrácie pod týmto účtom a následne z horného menu vyberte Site a v podmenu User Manager. 
 4. Kliknite na účet správcu (zvyčajne administrator) a zadajte nové heslo do poľa New Password a taktiež do poľa Verify Password a kliknite na uložiť. 
 5. Podľa okolností môže byť vhodné zmeniť aj ostatné prístupové heslá. 

Ak nemáte žiadnych užívateľov, ktorí by poznali svoje heslo ani nemôžete využiť registráciu priamo zo stránky, je potrebné vykonať zmenu v databáze podľa metódy uvedenej nižšie

2. spôsob: Zmena hesla v databáze

V prípade, že užívateľ admin je stále definovaná, najjednoduchšie možnosťou je zmeniť heslo v databáze na známu hodnotu. Toto si vyžaduje prístup k databáze MySQL pomocou phpMyAdmin, alebo iného klienta. 

 • Pokiaľ neviete prístupové údaje do databázy, nájdete ich v súbore configuration.php pod premennými $user a $password , poznačte si tiež $dbprefix.
 • Pripojte sa do phpmyadmin (alebo Vášho obľúbeného MySQL klienta) s prihlasovacími údajmi k databáze. 
 • Vyberte z ponuky naľavo Vašu databázu.
 • Nájdite v nej tabuľku užívateľov. Zvyčajne je to  jos_users , ale ak ste zvolili iný prefix db, nájdete ju pod ním, napríklad rinise889_users
 • Po kliknutí na tabuľku sa v pravej časti otvorí zoznam užívateľov aj s dátami. Upravíme v ňom stĺpec password. 
 • Vložíme doňho nasledovnú hodnotu:

d2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199

Zmenu uložíme kliknutím hocikde mimo poľa úprav. 

 • Do Joomla sa následne vieme prihlásiť s heslom „secret“. Pozor, okamžite po prihlásení je potrebné heslo zmeniť.
Aktualizované 26. mája 2020

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu