1. Báza znalostí
  2. Aktualizácia PHP verzie

Aktualizácia PHP verzie

PHP je programovací jazyk a je najčastejšie používaným jazykom v populárnych CMS redakčných systémoch pre webové stránky ako napríklad je WordPress/Woocommerce, Joomla, Drupal a Opencart.

Programovací jazyk PHP sa neustále vyvíja a každý rok sa vydáva nová verzia, ktorá potom má životný cyklus približne 3 roky. Počas prvých dvoch rokov je verzia pravidelne aktualizovaná. Posledný rok sa poskytujú len aktualizácie pre kritické bezpečnostné chyby.

Po tomto životnom cykle 3-4 rokov už nebudú vydávané ďalšie bezpečnostné aktualizácie a používanie danej verzie PHP bude predstavovať riziko pre bezpečnosť (keďže už nebudú aktualizované kritické bezpečnostné chyby).

O rôznych verziách a kedy končí ich podpora môžete dočítať na webovej stránke PHP.

Musím aktualizovať svoju verziu PHP?

Odpoveď je áno, Vaša webová stránka musí používať aktuálnu verziu PHP a v spojení s tým, že staršia verzia PHP prestane dostávať bezpečnostné aktualizácie. Môže byť odstránená z nášho webadminu a stránky používajúce túto verziu PHP budú automaticky presunuté na vyššiu verziu PHP, ak to ako nevykonáte predtým sami. V niektorých prípadoch môže byť presunutie na ešte vyššiu verziu PHP, ak je rozdiel medzi verziami považovaný za minimálny.

Vždy Vás pár mesiacov vopred informujeme o nadchádzajúcej zmene, ale z pohľadu užívateľa je vždy dobré udržiavať svoju stránku počas celého roka aktuálnu ako aj jej komponenty. Napríklad v systéme WordPress sa vždy uistite, že máte najnovšiu verziu WordPress ako aj témy a rozšírenia.

Výhody najnovšej verzie PHP sú

  • Rýchlejšia webová stránka. Neskôr vydané verzie PHP znamenajú optimalizovanejší kód a s tým prichádza aj rýchlejšie spustenie kódu a teda aj webovej stránky.
  • Bezpečnosť. Vaša webová stránka je výrazne bezpečnejšia ak je umiestnená na pravidelne aktualizovanej verzii PHP. Nemusíte sa obávať rizika úniku z dôvodu bezpečnostných chýb ako by to bolo pri nepodporovaných verziách PHP a nemusíte sa spoľahnúť na tretiu strany, aby opravili tieto bezpečnostné chyby.
  • Nové funkcie PHP. Nová verzia PHP znamená aj nové a vylepšené funkcie. Tie využívajú aj vývojári Vášho CMS, keď vydajú nové funkcie. Potrebujete túto novú verziu PHP na využitie nových funkcií.

Sú nejaké nevýhody?

Nevýhodou zmeny verzie PHP môže byť to, že bude potrebné nahradiť tému alebo rozšírenie na svojej webovej stránke, ktoré mohlo používať zastaranú verziu PHP. Väčšina niektorých tém a rozšírení vo WordPress dostáva pravidelné aktualizácie od svojich vývojárov, ale niektoré však po čase prestanú byť aktualizované a je potrebné si nájsť náhradu za danú tému alebo rozšírenia Na stránkach https://wordpress.org/plugins/ a https://wordpress.org/themes/ si môžete vyhľadať tisíce bezplatných rozšírení/tém dostupných pre WordPress a pozrieť sa kedy boli naposledy aktualizované. Ak rozšírenie spôsobuje výpadok Vašej webovej stránky vo vyššej verzii PHP a od poslednej aktualizácie uplynulo viac ako 12 mesiacov, tak to môže byť dôvod, aby ste toto rozšírenie nahradili iným.

Ako zmením verziu PHP na Websupporte?

Vo webadmine si môžete jedným kliknutím prepnúť PHP verziu na inú a to medzi nami ponúkanými verziami PHP.

  • Najprv by ste mali zabezpečiť, že je Vaša webová stránka pripravená na vyššiu PHP verziu.
  • Uistite sa, že ste aktualizovali redakčný systém CMS na najnovšiu verziu.
  • Odstráňte rozšírenia alebo témy, ktoré už nepoužívate.
  • Zmeňte verziu PHP cez webadmin a overte v rámci stránky, že všetko funguje správne.
  • Vyriešte akékoľvek problémy, ktoré sa vyskytli. Buď ich vyriešite sami alebo požiadajte o pomoc vývojára. Môžete povoliť chybové hlásenia, ktoré Vám ukážu, ktorý rozšírený modul spôsobuje problémy v rôznych situáciách. V systéme WordPress povoľte úpravy v súbore wp-config.php a v iných PHP stránkach a CMS ako Joomla alebo Opencart môžete pridať tieto tri riadky do súboru .htaccess na zobrazenie akýchkoľvek chýb:
  • php_flag display_errors on
  • php_flag display_startup_errors on
  • php_value error_reporting 2047
  • Potom sa vráťte späť na staršiu verziu PHP a aktualizujte alebo zakážte/nahraďte rozšírenie/tému, ktoré spôsobujú pád stránky.

Na zmenu verzie PHP kliknite na doménu, ktorú chcete zmeniť, a potom vyberte verziu PHP. Zmena sa prejaví do niekoľkých minút a kedykoľvek verziu viete prepnúť späť. Počas prechodu n PHP verziu sa zobrazí načítavanie, keď navštívite svoju stránku, čo znamená, že sa stránka prenastavuje. Potom stačé len čakať a sledovať. Nezabudnite počas prepnutia vypnúť akékoľvek funkcie ukladania medzipamäte na stránke, aby ste videli, či zmena priniesla očakávané zmeny a aby Vám server nenačítal uloženú stránku po prepnutí verzie. Pre podrobný popis, ako zmeniť verziu PHP na Websupporte stačí postupovať na základe uvedeného postupu dole.

Aktualizované 25. apríla 2024

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu