Ukončenie podpory PHP verzie 5.2

Návod pre mierne pokročilých

PHP je najpoužívanejší skriptovací jazyk pre web. Podľa W3Techs ho používa okolo 80 % webov. Na väčšine zdieľaných hostingov predstavuje jedinú dostupnú možnosť. Rovnako ako každý softvér, aj PHP má svoj životný cyklus. Pravidelne vychádzajú novšie verzie, ktoré pridávajú nové funkcie a opravujú chyby a nedostatky tých predošlých. Nové verzie vychádzajú približne každý rok a ich podpora trvá väčšinou 2 roky.


Dátum ukončenia podpory PHP 5.2

Oficiálna podpora pre PHP verziu 5.2 skončila ešte v roku 2011. Ukončenie prevádzky PHP 5.2 je z našej strany naplánované na 30.4.2019

Aké systémy podporujú vyššiu PHP verziu?

Ak používate moderné redakčné systémy ako WordPress, Joomla, Prestashop, …, zmena podľa našich skúseností prebehne takmer vždy hladko bez problémov. Jedinou podmienkou je pred zmenou PHP verzie aktualizovať systém aj doplnky stránky.

Odporúčame vykonať zmenu PHP verzie z PHP 5.2 na 5.3 (alebo hneď na PHP 7.1). V prípade, ak by stránka nebola pripravené na prechod na vyššiu verziu a vypíše chybu, môžete stále upraviť PHP verziu späť na pôvodnú hodnotu.

V prípade, že používate aplikáciu vytvorené na mieru, odporúčame kontaktovať programátora stránky a požiadať o preverenie. Oficiálnu stránku pre migráciu na novšiu PHP verziu môžete nájsť tu: http://php.net/manual/en/migration53.php.

Podporuje moja stránka novšie verzie?

Pre otestovanie funkčnosti stránky na iných PHP verziách sme vyvinuli nástroj, ktorý dokáže nasimulovať chod stránky na inej PHP verzii ako je aktuálne používaná. Pozrite si článok ohľadne testovania PHP verzie na hostingu.

Ako vykonať zmenu PHP verzie?

PHP verziu viete zmeniť veľmi jednoducho cez Webadmin.
1. Prihláste sa do WebAdminu »
2. Prejdite do služieb
3. Kliknite v službách na doménu
4. Vľavo v menu sekcia WEB -> PHP nastavenia
5. Uložte zmenu. Zmena PHP verzie sa prejaví do 15 minút.

Ak vás zaujímajú bližšie informácie, prečítajte prečo by sa mali používať nové PHP verzie.

Aktualizované 5. februára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať: