1. Báza znalostí
  2. Servery
  3. Virtuálny server
  4. Softvérová konfigurácia virtuálneho servera
  1. Báza znalostí
  2. Servery
  3. Softvérová konfigurácia virtuálneho servera

Softvérová konfigurácia virtuálneho servera

Virtuálny server dodávame bežne s operačným systémom Debian 6.0 alebo Ubuntu Server 12.04 LTS. Aby sme nasadenie Vašich webových riešení uľahčili, server dodávame už s nainštalovaným základným LAMP stackom.

Okrem operačného systému Linux, Apache MySQL a Php je na serveri nainštalovaný aj OpenSSH daemon, ftp server ProFTPd , mailový server PostfixphpMyAdmin a administračné rozhranie Webmin. To znamená, že na serveri sú už nachystané všetky základné aplikácie pre Váš hosting. Samozrejme, pokiaľ máte zakúpený ServerManager, je tento prepojený s WebAdminom a umožňuje Vám spravovať služby v pohodlnom a prehľadnom rozhraní. Ak však chcete vyuziť možnosti servera naplno, musíte sa ho naučiť ovládať.  Všetky služby na virtuálnom serveri je možne prispôsobiť podľa Vašich potrieb, je to jedna z hlavných predností VPS a rozhodne ju netreba podceňovať.  Existuje veľké množstvo voľne dostupných návodov a kníh, ktoré už mnohé vysvetlili lepšie, napríklad Úvod do Linuxu, čo je to Linux?, alebo ABC linuxu, učebnica

Na to, aby ste server mohli spravovať, potrebujete sa naň prihlásiť. Po pripojení na server Vás privíta štandardný BASH. Pokiaľ nie ste command-line friendly, isto poteší aj možnosť spravovať cez Webadmin 

https://nazov_servera.vps.websupport.sk:10000

Voľne dostupná dokumentácia je tu:  http://www.linuxjunkies.org/adminstration%20Howto/webminguide/book1.htm A taktiež ako príručka dobre poslúži: http://www.root.cz/knihy/managing-linux-systems-with-webmin/ Základnú príručku k ovládaniu cez konzolu môžete nájsť napr. tu:

http://linuxos.sk/clanok/spriatelme-sa-s-prikazovym-riadkom/ Po prihlásení je možné si do .ssh/authorized_hosts pridať vlastné kľúče, aby ste nemuseli používať heslo, čo sa zide najmä pri automatizovaných skriptoch.

Viac informácií o tom ako spravovať Váš virtuálny server hľadajte v ďalších článkoch v sekcií virtuálny server. Články neustále vylepšujeme a dopĺňame nové. 

Aktualizované 17. decembra 2018

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať: