1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Virtuálny server (VPS)
  4. Snapshoty na virtuálnom serveri
  1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Snapshoty na virtuálnom serveri

Snapshoty na virtuálnom serveri

Snapshoty slúžia na uloženie stavu celého OS Vášho virtuálneho servera, ku ktorému sa je možné „vrátiť v čase“ – napríklad po nevydarenej zmene konfigurácii, či aktualizáciách. Vráti sa celý image disku, teda nie je možné vybrať konkrétne adresáre a súbory ako v prípade služby Zálohovanie. Ku každému VPS je jeden snapshot so životnosťou 28 dní zadarmo, prípadne si objednať ďalšie. Náš helpdesk Vám vždy rád poradí.


AKO VYTVORÍM NOVÝ SNAPSHOT?

V prvom rade je pred samotným vytvorením snapshotu potrebné vypnúť server – snapshot vytvorený počas bežiaceho systému nemusí byť vytvorený úplne korektne, resp. pri jeho obnove sa veľmi pravdepodobne vyskytnú komplikácie. Vytvorenie snapshotu počas vypnutého servera je garanciou úspešnej obnovy v budúcnosti.

Sekciu so snapshotmi nájdete v prehľade virtuálneho servera, vľavo v menu je sekcia Snapshoty. Nový snapshot vytvoríte vpravo hore kliknutím na Vytvoriť nový snapshot.


AKO OBNOVÍM STAV OS ZO SNAPSHOTU?

Spustiť obnovu zo snapshotu môžete aj kým je VPS zapnuté, ak by bolo napríklad vypnuté, po obnove sa zapne. Snapshot budete mať naďalej k dispozícii kým vyprší jeho životnosť, môžete ho však kedykoľvek zmazať a vytvoriť napríklad nový.

Obnovu vykonáte tak, že označíte snapshot, z ktorého sa bude obnovovať VPS a následne kliknete na Obnoviť zo snapshotu.

Snapshoty sú v kombinácii so službou Zálohovanie skvelým spôsobom, ako udržiavať Vaše VPS stále „živé“ pri vykonávaní nevyhnutnej údržby, či práci s Vašimi dátami.

Aktualizované 17. decembra 2018

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať: