Všeobecné otázky k novým SK-NIC pravidlám

 

Prečo vlastne robíte nejakú zmenu? Prečo to nemôže ostať tak ako to bolo doteraz?

Národný registrátor SK-NIC prichádza so zmenami pravidiel, ktoré sa významne dotýkajú aj nás registrátorov .sk domén. S novými pravidlami prichádza aj zákaz tzv. proxy držby domén pre registrátorov. V súčasnosti sa práve kvôli komplikovanému vybavovaniu SK-NIC handle množstvo klientov rozhodlo ponechávať domény v držbe svojho registrátora. U nás vo Websupporte registrujeme viac ako 90 000 .sk domén a z toho až takmer 55 000 domén je napísaných na nás ako vlastníkov Podľa nových pravidiel už registrátor nebude môcť držať na svoje meno doménu pre svojho klienta. Preto budeme v priebehu júna a júla 2017 meniť držiteľov domény na samotných klientov.

 

Bude možné registrovať .sk doménu (uviesť ju do stavu TA – technicky akceptovaná) predtým, ako ju uhradím?

Nie, s novými pravidlami táto možnosť úplne zaniká. Doteraz po registrácii domény bola možná niekoľkodňová lehota do úhrady, kedy bolo možné ju využívať zdarma. To ponúkalo pôdu pre tzv. doménových špekulantov. Týmto spôsobom sa doména dala v podstate blokovať registráciou do stavu TA bez zaplatenia. Po novom sa doména zaregistruje až po uhradení platby na minimálne jeden rok.

 

Prečo už nie je možné zakúpiť si u vás službu odchyt .sk domény ako doteraz?

S novými pravidlami SK-NICu prichádza zmena v spôsobe uvoľnovania domén po exspirácii a uplynutí stavu HELD. Doteraz bolo možné snažiť sa v konkrétny čas o odchyt domény. Tým, že teraz je doména uvoľnená kedykoľvek v priebehu daného dňa, nie je technicky možné, aby sme ju odchytili. Stále však máte možnosť skúsiť si ju registrovať sami.

 

Máte nejaké otázky?Máte nejakú otázku, ktorá je nezodpovedaná v našej báze znalostí? Neváhajte a opýtajte sa ju tu prosím v tomto fóre, možno pomôže aj ďalším ľuďom. Ak sa chcete spýtať neverejne, napíšte nám na helpdesk@websupport.sk a radi vám pomôžeme.