Cron je program bežiaci na našich serveroch, ktorému môžete zadefinovať čo a kedy má spustiť. Viete ho využiť napríklad pri aktualizovaní databázy, pre pravidelné zálohovanie, sťahovanie určitých informácií z internetu atď. Cron teda slúži na opakujúce spustenie skriptu v určitom čase. Na našich serveroch je možné si nastaviť viacero typov cronov, ktoré sa budú spúšťať.

CRON úlohy sú veľmi užitočné pre automatizovanie opakovaných úloh. S ich pomocou môžete napríklad raz za týždeň spustiť script na mazanie dočasných súborov a predísť tak zaplneniu priestoru. Niektoré programy ako napríklad Drupal dokonca vyžadujú vytvorenie CRON úloh pre správne fungovanie.

 

Nastavenie Cronu môžete vykonať prostredníctvom nášho Webadmin rozhrania.

 

 
1. Prihláste sa do Webadmina

Nájdete ho na adrese http://admin.websupport.sk/. Ako prístupové údaje používate login a heslo, ktoré ste si nastavili pri vytvorení objednávky za služby. Ak ste zabudli prihlasovacie údaje týmto spôsobom si ich môžete obnoviť.

 
2. V sekcii Služby vyhľadajte doménu, pre ktorú chcete nastaviť CRON a kliknite na ňu.

Vyhľadať ju môžete cez vyhľadávacie políčko, prípadne po rozkliknutí konkrétnej hostingovej služby. Následne kliknite na WEB z ľavého menu a následne CRON. Tu môžete zadať novú CRON úlohu.

 
Typ Cron úlohy

Crony môžete spúšťať buď ako php skript, ktorý je priamo na Vašom hostingu, alebo ako ľubovoľnú URL adresu.

  • v prípade http linku zadáme napr. http://domena.sk/scripts/cron.php?premenna=hodnota
  • v prípade php skriptu, zadáme s relatívnou cestou k doméne (web/scipts/cron.php)

 

 
Opakovať

 

Cron obsahuje špecifickú syntax pre vytvorenie času kedy sa bude spúšťať. Zadáva sa v štandardnom crontab unixovom formáte [minúty] [hodiny] [deň v mesiaci] [mesiac] [deň v týždni]. Pre najľahšie vytvorenie vami požadovaného času spúšťania použité nasledujúcu stránku: http://www.openjs.com/scripts/jslibrary/demos/crontab.php

 

UKÁŽKY ČASU V POKROČILOM NASTAVENÍ


každú minútu
* * * * *

každých 5 minút
*/5 * * * *

každú hodinu, v 30tej minúte
30 * * * *

každý deň o polnoci
0 0 * * *

v nedeľu o 12:00
0 12 * * 0 alebo
0 12 * * 7

v pracovné dní o 12:00 okrem víkendov
0 12 * * 1,2,3,4,5

Povolené hodnoty pre čas

  • minúty: 0-59
  • hodiny: 0-23
  • deň v mesiaci: 1-31
  • mesiac: 1-12
  • deň v týždni: 0-7 (0 a 7 sú nedele)

 

 
URL adresa

Zadajte URL adresu, na ktorú chcete robiť pomocou CRON pravidelný dotaz. Adresu zadajte v tvare podobnom napr. http://domena.sk/scripts/cron.php?key=value 

 
Posielať výsledky e-mailom?

O tom či daný cron prebehne môžete byť informovaný emailom. V tom prípade je potrebné zvoliť možnosť poslať výstup na email na vždy. Prípadne si môžete zaslať email len v prípade, že cron bude mať nejaký výstup. 

 
Poznámka

Slúži pre Vaše potreby, napríklad pre lepšie odlíšenie CRON úloh. Poznámka sa zobrazí iba v tomto administračnom rozhraní.

 
Aktívna úloha

Týmto zaškrtávacím políčkon CRON úlohu povolíte, alebo naopak vypnete.