Poštové protokoly

 

Protokoly SMTP, POP3 a IMAP slúžia na komunikáciu (prijímanie a odosielanie emailov) s poštovým serverom. Na pripojenie ich využíva program,  nazývaný aj  e-mailový klient (najpopulárnejšie sú Outlook, Thunderbird, Mailspring alebo Gmail). Zvyčajne mávajú tvar pop3.domena.sk, imap.domena.sk alebo smtp.domena.sk. U nás Vám budú fungovať všetky alternatívy, najbezpečnejšie sú však adresy pop3.websupport.sk, imap.websupport.sk a smtp.websupport.sk, pretože používajú zabezpečené spojenie (SSL alebo TSL).

 

Adresy poštových serverov spoločnosti WebSupport


Server odchádzajúcej pošty

Protokol Port Spojenie
smtp.websupport.sk 465/587 zabezpečené (SSL/TLS)
smtp.domena.sk 25 nezabezpečené

 

Server prichádzajúcej pošty

Protokol Port Spojenie
imap.websupport.sk 993 zabezpečené (SSL/TLS)
imap.domena.sk 143 nezabezpečené
pop3.websupport.sk 995 zabezpečené
pop3.domena.sk 110 nezabezpečené

 

POP3, IMAP a SMTP v skratke


Protokol POP3 (Post Office Protocol) správy zo servera sťahuje. Preto po otvorení e-mailu na jednom zariadení nie je možné si ho prečítať na ďalšom zariadení. Je výhodný pre užívateľov, ktorí majú časovo obmedzené alebo nestále pripojenia na Internet. Správy sa z poštového servera len stiahnu a môžu sa čítať  offline. Menšou nevýhodou (ale pre niekoho to môže byť aj výhodné) je fakt, že po prenesení správ zo servera do emailového klienta sa na serveri tieto správy vymažú.

Protokol IMAP (Internet Message Access Protocol) je  lepšou a odporúčanou voľbou ak potrebujete príjmať e-maily na viacerých zariadeniach. E-maily sa po prijatí zariadním nezmažú, server ich ponecháva dostupné aj iným zariadeniam. Protokol IMAP tiež dokáže odosielať informácie o stavoch správy. V praxi to znamená, že keď v Outlooku na niektorú správu odpoviete, správa bude obsahovať informáciu o tom, že ste odpovedali aj keď si ju budete pozerať neskôr cez webmail. Podobne správy prečítané cez webmail budú označené ako prečítané aj v Outlooku.

Protokol SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) slúži narozdiel od vyššie pomenutých protokolov na odosielanie emailov a zaisťuje tak doručenie pošty do schránky adresáta, ku ktorej môže užívateľ ďalej pristupovať, napr. pomocou protokolov  POP3 IMAP.

 

Zakázanie/povolenie vybraného protokolu


Prostredníctvom WebAdmina môžete každému e-mailovému účtu vnútiť iba používanie vybraného poštového protokolu.

 

  1. Prihláste sa na admin.websupport.sk 
  2. V službách vyhľadajte vašu doménu a kliknite na ňu.
  3. V ľavom menu kliknite na možnosť Emaily -> Emailové schránky a možnosť Nastavenia -> Nastavenia emailovej schránky.
  4. Upravte nastavenie poštových protokolov na povolené/zakázané.
  5. Uložte nastavenia.