Aktivácia SSL certifikátu

 

SSL certifikát je základný kameň bezpečnosti webových stránok. Ak sa rozhodnete používať certifikát, zabezpečíte dátovú komunikácia medzi vašou stránkou a návštevníkmi. Vďaka jednoznačnej identifikácii prevádzkovateľa získate dôveryhodný web a certifikát vám dokonca pomôže vylepšiť pozíciu vo vyhľadávaní Google. SSL je skratka od Secure Sockets Layer a je to technológia umožňujúca šifrovať informácie medzi hostingom/serverom a prehliadačom návštevníka. SSL certifikát zabezpečí, že žiadna tretia strana nedokáže údaje čítať alebo upravovať.

V tomto návode si ukážeme, ako SSL certifikát nainštalovať. V prípade, že máte službu Vlastná webstránka, pozrite tiež tento návod

 

[Služby > WEB > SSL certifikáty > Pridať nový SSL certifikát]

 
1. Prihláste sa do Webadmina

Nájdete ho na adrese http://admin.websupport.sk/. Ako prístupové údaje používate login a heslo, ktoré ste si nastavili pri vytvorení objednávky za služby. Ak ste zabudli prihlasovacie údaje týmto spôsobom si ich môžete obnoviť.

 
2. V sekcii Služby vyhľadajte doménu, pre ktorú chcete SSL vygenerovať a kliknite na ňu.

Vyhľadať ju môžete cez vyhľadávacie políčko, prípadne po rozkliknutí konkrétnej hostingovej služby. V ľavom menu pod sekciou WEB si vyberte možnosť SSL certifikáty.

 
3. Kliknite na možnosť Pridať nový SSL certifikát

Môžete vybrať buď možnosť bezplatného Let's Encrypt certifikátu alebo nainštalovať vlastný. Pre inštaláciu vlastného SSL vložte údaje o certifikáte poskytnuté certifikačnou autoritou a následne bude certifikát inštalovaný na váš hosting (popísaný aj nižšie).

 

1. Aký typ certifikátu si vybrať?


Ak ide o osobnú stránku, odporúčame skôr Let’s Encrypt certifikát, ktorý je zdarma pre všetky hostingy u nás. Ak ide o firemnú stránku, e-shop alebo stránku s registráciou, odporúčame štandardný SSL certifikátTen je automaticky inštalovaný z našej strany. V prípade viacerých subdomén Wildcard. Potom už je to len o rozhodnutí, či si chcete zvýšiť dôveryhodnosť a zlepšiť konverzie EV certifikátom. 

 
Zakúpený SSL certifikát vo WebSupport-e
  • overený a nainštalovaný automaticky po kúpe, ak máte hosting na našich serveroch a NS záznamy domény smerujú na nás
  • ak NS záznamy Vašej domény nesmerujú na nás, budete musieť potvrdiť správu zaslanú na Váš kontaktný e-mail po úhrade. Potom bude certifikát automaticky nainštalovaný na hosting na našich serveroch alebo Vám poskytneme privátny kľúč, certifikát a chain informáciu, pre inštaláciu inde.
 
Let's Encrypt certifikát
  • základné, bezplatné SSL, aktivované na 1 klik ak máte hosting na našich serveroch a A záznam domény/subdomény na ne správne smeruje
  • Po 3 mesiacoch je automaticky predĺžený systémom
  • Podmienkou je smerovanie A záznamov na naše servery
  • Nainštalovať ho môžete podľa tohto postupu
 
Certifikát zakúpený u inej spoločnosti
  • ak si zakúpite certifikát inde, stále ho môžete nainštalovať na náš hosting zadaním privátneho kľúča, certifikátu a chain
  • Vami zakúpený SSL certifikát u inej spoločnosti si môžete bez problémov pridať cez náš Webadmin

 

2. Inštalácia certifikátu od inej spoločnosti


Ak máte SSL certifikát nás, inštalácia je automaticky vykonaná z našej strany. Ak však máte SSL vydaný inou spoločnosťou alebo certifikačnou autoritou, budete potrebovať nasledovné zdrojové súbory certifikátu:

 
Privátny kľúč

Toto je Váš privátny kľúč používaný pre šifrovanie obsahu. Môžete ho získať pri generovaní spolu s .csr súboru, ktorý môže byť niekedy vyžadovaný pri žiadosti o vystavenie SSL certifikátu. Druhá možnosť je, že Vám bude vygenerovaný a poskytnutý ako .key súbor spolu s certifikátom a chain informáciou. Privátny kľúč si bezpečne uložte.

 
Certifikát

Obsahuje informácie o Vás, Vašej doméne, Vašom podnikaní a tiež verejný kľúč na dešifrovanie správ zašifrovaných Vašim privátnym kľúčom. Certifikát dostanete od Vašej certifikačnej autority alebo jej predajcu väčšinou v podobe .crt súboru. Ak autorita nepreferuje štandardizovaný PEM formát, môžete certifikát získať aj v .p7b, .der,... súbore. Tie je potrebné konvertovať do .crt pre použitie na našich serveroch.

 
Certificate chain

Každý prehliadač má v sebe uložené údaje tzv. koreňových autorít. Vy si však môžete kúpiť certifikát aj u tzv. pod-autority, ktorá je prehliadačom na prvý pohľad neznáma. Vtedy je potrebné spolu s certifikátom uvádzať aj cestu od Vašej autority až k jej koreňovej autorite. Táto informácia sa nazýva chain a poskytne Vám ju Váš vydavateľ SSL.

 
Certifikát použiť pre adresy

Do tohto poľa vložíte názov domeny alebo subdomény, pre ktorú chcete SSL certifikát pridať. Všetky certifikáty nájdete v zozname certifikatov, kde je možné aktivovať, resp. Deaktivovať vybraný SSL certifikát.

Presmerovanie na https

Pre získanie plného úžitku z Vášho SSL certifikátu, je potrebné využívať https pre každú návštevu stránky. To je možné dosiahnúť viacerými spôsobmi, ale najbežnejší je úpravou .htaccess súboru. Pre vytvorenie presmerovania postupujte podľa nasledovného návodu