Testovanie webu na novom hostingu

 

Keď sa rozhodnete migrovať existujúci web na nový server a nechcete meniť DNS záznamy, zároveň ho však chcete dopredu skontrolovať, existujú dva jednoduché triky, ktorým prehliadač donútite načítavať stránky z nového servera, resp. ktoré Vám môžu pomôcť otestovať web na našom hostingu.

 

1. Testovanie webu cez špeciálnu URL


Keďže typický hosting neobsahuje vlastnú IP adresu, je možné použiť testovaciu URL adresu. Táto URL presmeruje požiadavku o zobrazenie Vášho webu k zdrojovým súborom Vášho webu. Použitie je možné konkrétne v jednom z dvoch tvarov:

  • http://vasadomena.tld.d.websupport.sk 
  • http://d.websupport.sk/vasadomena.tld/

 

Upozornenie

Tento spôsob je vhodný len pre jednoduché testovanie a je vyslovene nevhodné pre testovanie CMS inštalácii ako napr. WordPress alebo Joomla. Ak tento postup zlyhá, existuje ďalšia možnosť - úprava súboru hosts vo vašom PC.

 

 

2. Testovanie pomocou úpravy súboru HOSTS


Tento spôsob je odporúčaný pre testovanie WordPressu a iných komplexnejších aplíkácii. Hosts súbor obsahuje informácie o tom, na aké IP adrese má webový prehliadač  danú stránku hľadať. Stačí si teda na novom serveri nastaviť novú doménu, v DNS záznamoch zatiaľ nechať pôvodný server a vo Vašom počítači upraviť súbor hosts tak, aby vás smeroval už na nový server. IP adresa ktorú môžete použiť pre nastavenie hosts súboru je 37.9.175.3

 

 
Nájdite hosts súbor vo Vašom PC

V prvom rade zatvorte všetky okná webového prehliadača, aby ste mali istotu, že sa úprava súboru hosts aktivuje. Hosts sa v rôznych operačných systémoch nachádza na rôznych miestach. Ak tam nie je, tak ho doplňte:

 
Cesta k súboru Operačný systém
c:/windows/system32/drivers/etc/hosts Windows
/etc/hosts Linux
Terminál (popísané nižšie) Mac
 d;

Pre zariadenia s operačným systémom macOS je postup iný. Otvorte si Aplikácie a spustite Terminál. Do neho vpíšte sudo nano /etc/hosts a zadajte ENTER. Bude od Vás vyžadované heslo. Následne sa Vám spustí úprava súboru. Všetky nové záznamy zadávajte na koniec. Po úprave zadajte control + O, následne ENTER a control + X.

Ak sa Vám súbor nepodarí na týchto lokáciách dohľadať, odporúčame hľadať prostredníctvom google nasledovne: "hosts subor [vas operačný systém]". Určite nájdete návod pre Váš konkrétny OS.

 
Pridajte riadok s IP adresou

Do hosts súboru vložte nový riadok, na nový riadok IP adresu  37.9.175.3, tabulátor a následne www.vasadomena.sk vasadomena.sk, tieto už sú oddelené medzerou. Opatrne s bielymi znakmi, IP adresa a zoznam domén musia byť oddelené tabulátorom, zaroven nesmiete mať nikde medzeru navyše. Príklad:

 37.9.175.3  [tabulátor]  vasadomena.tld subdomena.vasadomena.tld www.vasadomena.tld

 
Rada na záver

Po uložení súboru stačí vložiť názov domény do prehliadača, stránka sa korektne načíta z nášho servera. Dôležitá je tiež informácia, že trik s úpravou súboru hosts funguje samozrejme len na počítači, kde túto úpravu urobíte. Po presmerovaní DNS nezabudnite tento záznam zo súboru hosts zrušiť, aby ste mali istotu, že sa vám stránka otvára z aktuálnej adresy.

Upozornenie

Pred testovaním webu odporúčame premezať vyrovnávaciu pamäť prehliadča - tzv. cache (Ctrl + Shift + Del - vo Firefoxe)