1. Báza znalostí
 2. Ukončenie podpory PHP 5.3 Zion a PHP 5.6 Zion

Ukončenie podpory PHP 5.3 Zion a PHP 5.6 Zion

Zend Guard ionCube (Zion) technológia je využívaná na zvyšovanie bezpečnosti webových stránok. V kombinácii so staršími verziami PHP však Zion nie je aktualizovaný ani bezpečný a využíva ho veľmi málo klientov. Podporu PHP 5.3 Zion a PHP 5.6 Zion preto ukončíme v máji 2023. Nižšie sa dočítate o odporúčaných krokoch a o ďalších zdrojoch informácií.

Dátum ukončenia podpory

 • Ukončenie prevádzky PHP 5.3 Zion a PHP 5.6 Zion je z našej strany naplánované na 15.5.2023.
Informácia

Samotné verzie PHP 5.3 a PHP 5.6 ostávajú na našich serveroch aktívne naďalej, ukončujeme len prevádzku serverov s technológiou Zion.

Ako aktualizovať svoj web?

Každý web má svoje špecifiká a nie je možné odporučiť jeden postup pre všetky webstránky. Najmenšou zmenou je aktualizovať PHP verziu svojho webu z verzie „Zion“ (celý názov Zend Guard Loader, ionCube) na obyčajnú, napríklad PHP 5.3 Zend Guard Loader, ionCube na PHP 5.3. Zároveň však odporúčame zvážiť prechod na čo najnovšiu verziu PHP. Zmenu môžete vykonať veľmi jednoducho cez Webadmin:

 1. Prihláste sa na stránku admin.websupport.sk
 2. Prejdite do služieb
 3. Kliknite v službách na doménu
 4. Vľavo v menu sekcia WEB
 5. Podsekcia Služby
 6. Pri doméne / subdoméne kliknite na tlačidlo Upraviť
 7. Uložte zmenu. Zmena PHP verzie sa prejaví do 15 minút

Odporúčané verzie

 • PHP 5.3 Zion odporúčame aktualizovať na najnovšiu PHP 8.2.
 • PHP 5.6 Zion odporúčame aktualizovať na najnovšiu PHP 8.2.
 • Ak po aktualizácii narazíte na chyby spôsobené nekompatibilitou, odporúčame sa spojiť so svojím programátorom, aby sa pozrel na možnú úpravu webu a jeho nastavení.

Podporuje moja stránka novšie verzie?

Pre otestovanie funkčnosti stránky môžete použiť PHP testovací nástroj, ktorý dokáže nasimulovať chod stránky na inej PHP verzii ako je aktuálne používaná.

Ak používate redakčné systémy ako WordPress, Joomla, Prestashop, …, zmena podľa našich skúseností prebehne takmer vždy hladko. Hlavnou podmienkou je pred zmenou PHP verzie aktualizovať systém, aj doplnky stránky (pluginy, témy, …).

V prípade, že používate aplikáciu vytvorenú na mieru, odporúčame kontaktovať programátora / správcu stránky a požiadať o preverenie ešte pred zmenou PHP verzie.

Viac o Zion technológii sa dočítate na stránkach Zend Guard Loader.

Aktualizované 11. apríla 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu