Stĺpček – píše Fero Volár


7.1.2018 Ako sa dalo očakávať, sieťová neuralita v Spojených štátoch skončila. Aký to bude mať reálny dopad na zbytok sveta, ukáže čas. Hneď v úvode tohoto roku sa objavili kritické zraniteľnosti Meltdown a Spectre. Ide chybu implementáciee TLB (Translation Lookaside Buffer) v posledných generáciach procesorov a postihnuté sú nielen servery, ale aj mobilné telefóny a tablety. V skratke, zraniteľnosť umožnuje čítať časti pamäte, ku ktorým by aplikácie nemali mať prístup. Pre väčšinu operačných systémov a distribúcii už existujú záplaty, podobne aj webové prehliadače. V niektorých prípadoch, ale môžu záplaty dramaticky znížiť výkon, ako ukázali merania. Bolo by milé myslieť si, že to najhoršie máme za už sebou.


11.12.2017 V oblasti financií začínajú ľudia dôverovať technologickým firmám rovnako, ako tým tradičným bankám. Takýto trend v USA a UK zaznamenala analytická spoločnosť Bain & Company a zverejnila vo svojej štúdii. Tento trend je v veľkej časti spôsobený „prispatými“ bankami. Globálne má naozaj málo bánk jednoduché mobilné bankovníctvo. Dokonca, kde je to najviac ťazkopádne (napríklad India a Mexiko) by svoje financie zverilo tech firmám až 91% respondentov. Zároveň spoločnosti ako Apple, Amazon, Google či Alibaba majú vlastné platobné systémy, ktoré sú dobre previazané s ich službami. Medzi start-upmi je fintech oblasť veľmi žiadaná, no zdá sa, že skôr než banky prídu s inováciami, tak sa na finančné inštitúcie premenia technologický lídri. A je teda otázkou času, kedy niektorá z tech firiem príde s ozajstným retailovým produktom.


27.11.2017 Sieťová neutralita, ktorú prijala aj EÚ zabezpečuje, že komunikácia na internete prebieha rovnocenne bez ohľadu na to, kto ju prijíma, ale aj sprostredkováva. Čiže silná značka si nemôže u poskytovateľa „priplatiť“ za svoje zvýhodnenie. Preto aj tie začínajúce majú rovnaké možnosti. Podľa množstva odborníkov je toto správny prístup. V polovici decembra sa v Spojených štátoch bude hlasovať o budúcnosti sieťovej neutrality. Federal Communications Commission (FCC), ktorú vedie nominant Donalda Trumpa pripravila viac ako 200 stranový dokument, podľa ktorého rozhodnutie o jej prijatí pred viac ako dvoma rokmi bola chyba a neutralita bráni rozvoju vysoko rýchlostného internetu. USA sú významným technologickým hráčom a preto očakávané rozhodnutie bude mať určite globálny dopad.


30.10.2017 Pomaly, ale isto sa odhaľujú informácie o ďalšej LTS (Long Term Support) verzii populárnej distribúcie Ubuntu. Už vieme, že bude mať kódové označenie Bionic Beaver a poznáme aj dátum vydania. Ubuntu 18.04 výjde 26. apríla 2018. Tradične budú finálnej verzii predchádzať dve alpha a dve beta vydania. Aj Mark Shuttleworth napísal, že sa je na čo tešiť – posledné verzie Kubernetes, OpenStack, Hadoop a ďalších aplikácii pre cloud a kontajnery. Ubuntu 18.04 tu s nami od vydania bude minimálne ďalších 5 rokov.


9.10.2017 Ak to nevieš povedať v 140 znakoch, tak 280 ti je zbytočných. Toto je jedna z „nostalgických“ reakcií na plány navýšiť na dvojnásobok počet dostupných znakov pre status na sociálnej sieti Twitter. Spoločnosť aktuálne testuje túto novinku na vybraných používateľoch. 140 znakov je ikonických, no zároveň môže odrádzať nových používateľov. Najzádasnejšou zmenou v dĺžke obsahu za ostatnú dobu bolo nezarátavanie URL odkazov. Či sa 280 znakov rozhodne nasadiť Twitter aj globálne, rozhodne po teste. Aktuálne ale výsledky hovoria, že ľudia naozaj píšu viacej.


25.9.2017 Google aktívne pokračuje vo svojom ťažení voči nezabezpečenému obsahu. Jeho prehliadač Chrome bude protokol FTP, s ktorým sa dá ešte stretnúť pri sťahovaní súborov, označovať ako nezabezpečený vo verzii 63, ktorá by mala byť uvoľnená ešte koncom tohto roka. FTPS (FTP/SSL) sa nedočkal veľkej obľuby v internetvých prehliadačoch a preto je práve na sťahovanie odporúčané HTTPS. Zmeny čakajú aj domény .dev a .foo, ktoré patria pod krídla Google. Budú mať automaticky HSTS preload a teda obsah na nich musí byť dostupný cez HTTPS. Ide o domény, ktoré sa často používajú na lokálny resp. interný vývoj a v tomto prípade je odporúčané prejsť na .test.


11.9.2017 Ak sledujete situáciu okolo národnej domény .SK a spoločnosťou SK-NIC, ktorá je jej správcom, tak viete, že nejde o žiadny pozitívny príbeh. Aktuálne iniciatíva NašaDoména.sk, ktorá združuje registrátorov, poskytovateľov, komunitu a ďalšie subjekty podala podnet na autoritu ICANN. V nej sa vyjaduje, že takýto výrazný prevod právomoci na nového majiteľa sa rovná skrytej redelegácii, ktorá je proti jej pravidlám. ICANN sa už v minulosti snažil riešiť problémy s .SK doménou ako prostredník, no neúspešne. Či tomu teraz bude inak sa dá len ťažko odhadnúť, no doména .SK by si to zaslúžila.


7.8.2017 Facebook pre svoj News Feed pripravuje na najbližšie mesiace celkom zásadnú zmenu. Novo pridanou metrikou bude rýchlosť načítania obsahu na weboch. Tie rýchle budú zvýhodňované, najmä ak budú optimalizované pre mobilné zariadenia. Rozdielna bude aj cena za sponzoring takýchto linkov – reklama smerujúca na pomalé weby bude tým pádom drahšia, lebo budú mať menej preklikov. Facebook tieto zmeny obhajuje frustráciou ľudí z pomalého načítania webu a štatistiky, podľa ktorej 40% návštevníkov opustí web ak sa načítava dlhšie ako 3 sekundy.


27.7.2017 Konečne! To bolo prvé slovo, ktoré mi napadlo, keď spoločnosť Adobe oznámila koniec Flashu. A je to naozaj koniec jednej éry, najmä keď si uvedomíte, že Flash ako platforma dominoval online multimediálnemu obsahu. Všetko to začalo otvoreným listom Steva Jobsa v ktorom popisoval, prečo nechce Flash pustiť do iOS. Distribúcia a vývoj zo strany Adobe skončí koncom roka 2020. Aktuálne ho používa 6,3% webových stránok. Alternatívou majú byť otvorené štandardy ako HTML5, WebGL a WebAssembly. Už len dúfať, že to známa slovenská banka so svojím internet bankingom stihne.


6.6.2017 Európu čakajú Web Awards – súťaž o najlepšie weby s .EU doménou v piatich kategóriach. Ak podnikáte, máte blog, start-up alebo neziskovú či vzdelávaciu organizáciu, určite zbystrite pozornosť. Súťaž sa koná už od roku 2014 a odovzdávanie cien sa odohráva koncom roka v Bruseli. Dobrou správou je, že ak máte web na doméne .EU, tak máte ešte necelý mesiac na jeho nomináciu na webe EURid – konkrétne do polnoci 4. júla 2017. A ak nebodaj ešte svoju európsku doménu nemáte, tak môžete nominovať aspoň svoj obľúbený .EU web, alebo si .eu doménu zaregistrovať.


29.5.2017 Násilie nevadí, ale sex áno. Takto by sa dal v skratke zhrnúť obsah manuálov pre moderátorov obsahu na Facebooku. Samozrejme ide o interné materiály. K viac ako stovke sa dostal Guardian a zverejnil niekoľko ukážok z nich. Ak chcete takmer s istotou prísť o účet, stačí zdieľať erotický obsah – tu sú pravidlá absolútne nekompromisné. Na druhú stranu, násilie na deťoch či zvieratách je tolerované, dokonca môže mať výchovný či odstrašujúci charakter. Paradoxne na posudzovanie obsahu majú moderátori len pár sekúnd. Aj preto by ich počet mal narásť o 3 tisícky, ale asi ani to stačiť nebude.


9.5.2017 Spomeniete si, kedy ste sa naposledy ponorili do práce tak, že ani neviete ako vám ubehol deň? A navyše ste mali z práce naozaj dobrý pocit? Na dnešných pracoviskách je čoraz ťažšie dosiahnuť takýto stav, ktorý sa nazýva „hlboká práca“. Jej výsledkom sú častokrát omnoho hodnotnejšie výsledky. Opakom je „plytká práca“, ktorá sa dá ľahko preniesť na iného človeka. Väčšinou ide o krátke pracovné úlohy, ktoré sú prerušované e-mailami, stretnutiami, či sociálnymi sieťami. Ak vás problematika sústredenej práce zaujíma, určite siahnite po knihe Deep Work, ktorú napísal Cal Newport a vyšla aj v českom preklade. U nás vo firme kniha už koluje.


19.4.2017 Tak sa zdá, že v boji proti extrémizmu sa už nemusíme spoliehať len na Facebookové stránky plné recesie a satiry. I keď s humorom ide všetko ľahšie, s výzvou na boj proti extrémizmu a fašizmu prišiel teraz aj prezident Andrej Kiska a to netradičným, no o to zaujímavejším spôsobom – formou hackathonu. Jeho výsledkom môžu byť aplikácie, webové stránky, hry, videá alebo aj vizualizácie dát. Prezidentský hackathon tak môže byť výzvou, ale aj šancou ako vytvoriť niečo užitočné a prínosné. Pridajte sa!


10.4.2017 Android prekonal Windows. Po neuveriteľných 37 rokoch bola spoločnosť Microsoft zosadená z dominantného postavenia operačných systémov (za predpokladu, že spojíme svet tých mobilných aj desktopových). Vychádza to zo štatistiky StatCounter, kde Android zaznamenal podiel 37.93% a Windows 37.91% podiel na globálnom trhu. Môže za to hlavne Ázia, kde má Android 52.2% v porovnaní 29.2% pre Windows. V Európe je to zase naopak. Veľmi veľa to napovedá o tom, ako mobilné zariadenia s internetom prenikli do nášho života. A pritom pred piatimi rokmi mal Android 2.4%.


29.3.2017 Zdá sa, že sieťová neutralita na internete končí, teda aspoň za veľkou mlákou. Americkým kongresom bez problémov prešiel návrh zákona, ktorý umožňuje poskytovateľom internetu predávať údaje o svojich zákazníkoch ďalej. Okrem toho pomocou technológie podobnej Man-in-the-middle útoku má poskytovateľ možnosť modifikovať zobrazované reklamy, inštalovať sledovací softvér do mobilov či vytvárať špeciálne cookies. Každopádne ide o miliardový biznis a peniaze štát potrebuje. Otázne je, či Trump zákon podpíše, no organizácie bojujúce za slobodu na internete, ako Electronic Frontier Foundation, už teraz bijú na poplach.


19.3.2017 Bola doba, keď sa o akomkoľvek webe dalo dozvedieť len z internetového katalógu. To bol web, ktorý mal zoznam stránok pridávaný ľudmi a triedený podľa kategórií. U nás bol najznámejší Zoznam.sk – vo svete Yahoo! Katalógy neskôr vystriedali indexovacie vyhľadávače ako Google. Medzi najznámejšie katalógy patril DMOZ, ktorého činnosť bola pozastavená len pred pár dňami. Zdá sa, že s jeho vypnutím skončila aj éra ľudí v tomto segmente. Na DMOZ sa ich podieľalo 90 tisíc a tento otvorený projekt bol dostupný v 90 jazykoch. Počas svojej najväšej slávy z neho čerpal aj Google Directory. RIP DMOZ 1998 – 2017.


12.3.2017 Tohtoročný marec bude asi mesiacom, keď Slováci prestali rozumieť Čechom. Opačne to už nefunguje dlho. Samozrejme mám na mysli mladšie generácie. Aj keď niekto TV považuje za mŕtve médium, stále má obrovský podiel na trhu. Od prvého marca vyradili veľký poskytovatelia TV stanice v českom jazyku zo svojej ponuky – problémom sú autorské práva. Slovenský divák tak bude mať výrazne menej obsahu v tomto jazyku. Možno je to zároveň výborná príležitosť na prehodnotenie dabingu z angličtiny, čo by mohlo pomôcť znalosti jazyka Shakespearovho v ktorom výrazne zaostávame za zbytkom Európy.


6.3.2017 Pred pár týždňami sa v Prahe konal WordCamp – tradičné podujatie pre priaznivcov otvoreného redakčného systému WordPress. Utkvela mi myšlienka, ktorú tam prezentoval Michal Špaček. Rozprával o tom, čo WordPress neimplementuje alebo nerieši zrovna najlepšie z pohľadu bezpečnosti. Ak by sa tieto problémy podarilo vyriešiť, tak sa zlepší bezpečnosť každého šiesteho webu na svete. Taký je totiž jeho „podiel na trhu“ a výhody otvorenosti pre každého. Myslím, že sa to dá preniesť aj do nášho analógového sveta na veľa vecí.


27.2.2017 Minulý týždeň zarezonovali v online svete dva bezpečnostné incidenty, na ktoré upozornil Google. Prvý sa týka CDN služby Cloudflare. Jej reverzné proxy z neinicializovanej pamäti posielali vo svojich odpovediach citlivé informácie ako HTTP cookies, autentizačné tokeny a podobne. Na druhom sa podieľal spolu s CWI a išlo o praktické nájdenie kolízie SHA-1. Zraniteľnosť bola dlhodobo len teoretická a od roku 2011 je táto hashovacia funkcia neodporúčaná, napriek tomu je na nej postavené napríklad fungovanie Git-u. Z tohoto dôvodu nie je nič lepšie, ako začať týždeň zmenou hesiel v prípade Cloudflare a prechodom na bezpečnejšie alternatívy ako SHA-256 alebo SHA-3, čo sa však ľahšie povie ako urobí…


20.2.2017 Čítať a písať sa učíme už dlho. Na tomto koncepte výučby sa od doby Márie Terézie nič zásadné nezmenilo. Čo ale stále nie je obsahom výučby, je kritické myslenie. Pritom už takmer 500 rokov pred n.l. existoval Sokratovský rozhovor, ktorý hľadal dôkazy a analyzoval protirečenia. V 90. rokoch sa zdôrazňovala potreba rozvíjania kritického myslenia na všetkých stupňoch vzdelávania. V rámci reformy školstva však zostala nevypočutá až do dnešných dní – aj preto pribúdajú generácie, ktorým je objektivita úplne cudzia. Ak vás táto téma zaujíma (čo je veľmi dobré znamenie) nájdite si čas na meta prednášku Petra Ludwiga.


12.2.2017 Neraz ho berieme ako samozrejmosť a jeho potrebu si uvedomíme práve vtedy, keď ho nemáme. Internet. Práve teraz je to 25 rokov, čo oficiálne dorazil do Československa – konkrétne na ČVUT. Experimentovalo sa s ním ale už od roku 1991. Tí skorej narodení možno nad „štvrťstoročnicou“ mávnu rukou, no pri pohľade na jeho vtedajšiu rýchlosť 9,6 kbps sa mnohým z vás objavil udivený úsmev na tváry. Tento web by sa načítaval takmer 22 minút. Druhou zaujímavosťou bolo striktne vyhradené používanie pripojenia len pre akademické účely. Dnes pomocou internetu môžete za pár sekúnd stiahnuť filmy, prokrastinovať dlhé hodiny, zbohatnúť ale kľudne aj zmeniť politické a spoločenské zriadenie v krajine…


6.2.2017 Už niekoľko rokov tvrdím, že štátna zákazka na (nielen) IT projekt má byť česť a nie výhra v lotérii. Málokde na svete nájdete firmy tak naviazané na štát, ako to je v tejto krajine. Myslím si, že ešte roky potrvá, než sa situácia dostane do normálu. Dobrou správou však je, že sme na dobrej ceste. Fantasticky to ukazuje iniciatíva Slovensko.digital, ktorá má v portfóliu už niekoľko „zárezov“. Okrem toho, koncom roka bol zrušený veľký tender na Sociálnej poisťovni za desiatky miliónov eur. „Štátny Waze“ za 14 miliónov je síce už v produkcii, no asi sa stopne Atlas pasívnej infraštruktúry za 48 miliónov, ktorý v ČR dokázali spraviť „za päťku“. Len tak ďalej!


30.1.2017 Tento svet poháňa OpenStack. S takouto odvážnou myšlienkou prišiel Mark Collier, ktorý je COO OpenStack Foundation na poslednom Summit-e. Tvrdenie podložil praktickými príkladmi. Banco Santander má viac ako tisíc serverov, cez ktoré denne pretečie 1,8 PB dát. Sky má cluster so 7 tisíc jadrami pre kódovanie videa a obsluhu set-top boxov. Huawei na ňom prevádzkuje vládne služby v Čínskej provincii pre 45 miliónov ľudí a netreba zabúdať na CERN. Jeho cluster má takmer 200 tisíc jadier a pribudne ďalších 100 tisíc. A toto všetko je len časť z jeho nasadení a stále len začiatok, pretože ďalšie firmy OpenStack len objavujú.


22.1.2017 Mozilla minulý týždeň ukázala svetu svoje nové logo, ktoré sa vyberalo viac ako pol roka. Nakoniec ju reprezentuje nápis Moz://a a nové webové stránky. Mozilla má ale aj nový projekt Open Source Support (MOSS), ktorý existuje od minulého roka a pracuje s rozpočtom 3 milióny dolárov. Peniaze z neho putujú priamo open-source projektom, alebo sú použité na bezpečnostné audity. Tie má za sebou už zlib, curl či phpMyAdmin a najnovšie aj POP a IMAP mailserver dovecot. Tím, ktorý test vykonával uviedol, že ho prekvapila vysoká kvalita kódu a boli nájdené len tri menej vážne chyby. Samozrejme nás to veľmi teší, nakoľko dovecot používame aj na našich mailových serveroch.


4.1.2017 Tí skorej narodení si isto pamätajú dot-com-bubble. Skeptici zase už netrpezlivo niekoľko rokov očakávajú koniec tej startupovej. Reálnym problémom je ale tá, ktorú budujú sociálne siete. Aj keď Facebook aj Google tvrdia, že ľuďom ponúkajú správy a výsledky aj z opačného spektra ich záujmov, zdá sa, že ľuďom sa v týchto bublinách páči. Otázkou teda nie je ako a kedy konečne spľasne sociálna bublina, lebo problémom je niečo, čo sa nazýva confirmation bias. V podstate ide o to, že ak máte nejaký predsudok a nájdete niečo, čo ho potvrdzuje, tak sa v ňom ešte utvrdíte. Pritom nájsť pravdu nie je ťažké, no ľudskej povahe nie príjemné. Že nevedomosť je sila vedel aj George Orwell…


18.12.2016 Nestíhate, však? Isto sa všetci tešíte na to, ako vypustíte paru a s vyplazeným jazykom prebehneme cieľovou rovinkou s názvom „Vianoce“. Stres a „deadliny“ vymeníte na pár dní za domáce teplo a tradičné koncoročné predsavzatie, že budúci rok si to s tým časom už lepšie zmanažujete. Skúste to takto. Vzdelávanie je perfektná voľba na dlhé zimné večery. Je ľahko dostupné a online – kurz sa dá nájsť na takmer akúkoľvek činnosť. Nebudete mentálne stagnovať a naplní vás pocit, že ste dobehli niečo, na čo ste celý rok nemali čas. Veselé Vianoce a veľa šťastia v Novom roku!


11.12.2016 Urobte si hackathon! Je to fantastický ukazovateľ toho, ako je na tom vaša firma – či jej ľudia ešte majú nápady a chuť zlepšovať veci. Hackathony nie sú len o programovaní, ba práve naopak. Vďaka offline aktivitám sa môžu angažovať úplne všetci, aj tí technicky menej zdatní. Hackathon je backlog projektov so štítkom „raz keď bude čas„. My sme tento rok stihli hneď dva. A je to úžasný pocit vidieť, s akými kreatívnymi ľudmi pracujem. Pocit, ktorý naštartuje aj v takom hektickom období, ako je toto predvianočné, nespútanú smršť kreativity a snahy priniesť niečo nové. Mimochodom, aj náš nový dizajn blogu je výsledkom hackathonu. Verím, že sa bude páčiť 🙂