19.4.2017Fero Volár

Tak sa zdá, že v boji proti extrémizmu sa už nemusíme spoliehať len na Facebookové stránky plné recesie a satiry. I keď s humorom ide všetko ľahšie, s výzvou na boj proti extrémizmu a fašizmu prišiel teraz aj prezident Andrej Kiska a to netradičným, no o to zaujímavejším spôsobom – formou hackathonu. Jeho výsledkom môžu byť aplikácie, webové stránky, hry, videá alebo aj vizualizácie dát. Prezidentský hackathon tak môže byť výzvou, ale aj šancou ako vytvoriť niečo užitočné a prínosné. Pridajte sa!


10.4.2017Fero Volár

Android prekonal Windows. Po neuveriteľných 37 rokoch bola spoločnosť Microsoft zosadená z dominantného postavenia operačných systémov (za predpokladu, že spojíme svet tých mobilných aj desktopových). Vychádza to zo štatistiky StatCounter, kde Android zaznamenal podiel 37.93% a Windows 37.91% podiel na globálnom trhu. Môže za to hlavne Ázia, kde má Android 52.2% v porovnaní 29.2% pre Windows. V Európe je to zase naopak. Veľmi veľa to napovedá o tom, ako mobilné zariadenia s internetom prenikli do nášho života. A pritom pred piatimi rokmi mal Android 2.4%.


29.3.2017Fero Volár

Zdá sa, že sieťová neutralita na internete končí, teda aspoň za veľkou mlákou. Americkým kongresom bez problémov prešiel návrh zákona, ktorý umožňuje poskytovateľom internetu predávať údaje o svojich zákazníkoch ďalej. Okrem toho pomocou technológie podobnej Man-in-the-middle útoku má poskytovateľ možnosť modifikovať zobrazované reklamy, inštalovať sledovací softvér do mobilov či vytvárať špeciálne cookies. Každopádne ide o miliardový biznis a peniaze štát potrebuje. Otázne je, či Trump zákon podpíše, no organizácie bojujúce za slobodu na internete, ako Electronic Frontier Foundation, už teraz bijú na poplach.


19.3.2017Fero Volár

Bola doba, keď sa o akomkoľvek webe dalo dozvedieť len z internetového katalógu. To bol web, ktorý mal zoznam stránok pridávaný ľudmi a triedený podľa kategórií. U nás bol najznámejší Zoznam.sk – vo svete Yahoo! Katalógy neskôr vystriedali indexovacie vyhľadávače ako Google. Medzi najznámejšie katalógy patril DMOZ, ktorého činnosť bola pozastavená len pred pár dňami. Zdá sa, že s jeho vypnutím skončila aj éra ľudí v tomto segmente. Na DMOZ sa ich podieľalo 90 tisíc a tento otvorený projekt bol dostupný v 90 jazykoch. Počas svojej najväšej slávy z neho čerpal aj Google Directory. RIP DMOZ 1998 – 2017.


12.3.2017Fero Volár

Tohtoročný marec bude asi mesiacom, keď Slováci prestali rozumieť Čechom. Opačne to už nefunguje dlho. Samozrejme mám na mysli mladšie generácie. Aj keď niekto TV považuje za mŕtve médium, stále má obrovský podiel na trhu. Od prvého marca vyradili veľký poskytovatelia TV stanice v českom jazyku zo svojej ponuky – problémom sú autorské práva. Slovenský divák tak bude mať výrazne menej obsahu v tomto jazyku. Možno je to zároveň výborná príležitosť na prehodnotenie dabingu z angličtiny, čo by mohlo pomôcť znalosti jazyka Shakespearovho v ktorom výrazne zaostávame za zbytkom Európy.


6.3.2017Fero Volár

Pred pár týždňami sa v Prahe konal WordCamp – tradičné podujatie pre priaznivcov otvoreného redakčného systému WordPress. Utkvela mi myšlienka, ktorú tam prezentoval Michal Špaček. Rozprával o tom, čo WordPress neimplementuje alebo nerieši zrovna najlepšie z pohľadu bezpečnosti. Ak by sa tieto problémy podarilo vyriešiť, tak sa zlepší bezpečnosť každého šiesteho webu na svete. Taký je totiž jeho „podiel na trhu“ a výhody otvorenosti pre každého. Myslím, že sa to dá preniesť aj do nášho analógového sveta na veľa vecí.


27.2.2017Fero Volár

Minulý týždeň zarezonovali v online svete dva bezpečnostné incidenty, na ktoré upozornil Google. Prvý sa týka CDN služby Cloudflare. Jej reverzné proxy z neinicializovanej pamäti posielali vo svojich odpovediach citlivé informácie ako HTTP cookies, autentizačné tokeny a podobne. Na druhom sa podieľal spolu s CWI a išlo o praktické nájdenie kolízie SHA-1. Zraniteľnosť bola dlhodobo len teoretická a od roku 2011 je táto hashovacia funkcia neodporúčaná, napriek tomu je na nej postavené napríklad fungovanie Git-u. Z tohoto dôvodu nie je nič lepšie, ako začať týždeň zmenou hesiel v prípade Cloudflare a prechodom na bezpečnejšie alternatívy ako SHA-256 alebo SHA-3, čo sa však ľahšie povie ako urobí…


20.2.2017Fero Volár
Čítať a písať sa učíme už dlho. Na tomto koncepte výučby sa od doby Márie Terézie nič zásadné nezmenilo. Čo ale stále nie je obsahom výučby, je kritické myslenie. Pritom už takmer 500 rokov pred n.l. existoval Sokratovský rozhovor, ktorý hľadal dôkazy a analyzoval protirečenia. V 90. rokoch sa zdôrazňovala potreba rozvíjania kritického myslenia na všetkých stupňoch vzdelávania. V rámci reformy školstva však zostala nevypočutá až do dnešných dní – aj preto pribúdajú generácie, ktorým je objektivita úplne cudzia. Ak vás táto téma zaujíma (čo je veľmi dobré znamenie) nájdite si čas na meta prednášku Petra Ludwiga.


12.2.2017Fero Volár
Neraz ho berieme ako samozrejmosť a jeho potrebu si uvedomíme práve vtedy, keď ho nemáme. Internet. Práve teraz je to 25 rokov, čo oficiálne dorazil do Československa – konkrétne na ČVUT. Experimentovalo sa s ním ale už od roku 1991. Tí skorej narodení možno nad „štvrťstoročnicou“ mávnu rukou, no pri pohľade na jeho vtedajšiu rýchlosť 9,6 kbps sa mnohým z vás objavil udivený úsmev na tváry. Tento web by sa načítaval takmer 22 minút. Druhou zaujímavosťou bolo striktne vyhradené používanie pripojenia len pre akademické účely. Dnes pomocou internetu môžete za pár sekúnd stiahnuť filmy, prokrastinovať dlhé hodiny, zbohatnúť ale kľudne aj zmeniť politické a spoločenské zriadenie v krajine…


6.2.2017Fero Volár
Už niekoľko rokov tvrdím, že štátna zákazka na (nielen) IT projekt má byť česť a nie výhra v lotérii. Málokde na svete nájdete firmy tak naviazané na štát, ako to je v tejto krajine. Myslím si, že ešte roky potrvá, než sa situácia dostane do normálu. Dobrou správou však je, že sme na dobrej ceste. Fantasticky to ukazuje iniciatíva Slovensko.digital, ktorá má v portfóliu už niekoľko „zárezov“. Okrem toho, koncom roka bol zrušený veľký tender na Sociálnej poisťovni za desiatky miliónov eur. „Štátny Waze“ za 14 miliónov je síce už v produkcii, no asi sa stopne Atlas pasívnej infraštruktúry za 48 miliónov, ktorý v ČR dokázali spraviť „za päťku“. Len tak ďalej!


30.1.2017Fero Volár
Tento svet poháňa OpenStack. S takouto odvážnou myšlienkou prišiel Mark Collier, ktorý je COO OpenStack Foundation na poslednom Summit-e. Tvrdenie podložil praktickými príkladmi. Banco Santander má viac ako tisíc serverov, cez ktoré denne pretečie 1,8 PB dát. Sky má cluster so 7 tisíc jadrami pre kódovanie videa a obsluhu set-top boxov. Huawei na ňom prevádzkuje vládne služby v Čínskej provincii pre 45 miliónov ľudí a netreba zabúdať na CERN. Jeho cluster má takmer 200 tisíc jadier a pribudne ďalších 100 tisíc. A toto všetko je len časť z jeho nasadení a stále len začiatok, pretože ďalšie firmy OpenStack len objavujú.


22.1.2017Fero Volár
Mozilla minulý týždeň ukázala svetu svoje nové logo, ktoré sa vyberalo viac ako pol roka. Nakoniec ju reprezentuje nápis Moz://a a nové webové stránky. Mozilla má ale aj nový projekt Open Source Support (MOSS), ktorý existuje od minulého roka a pracuje s rozpočtom 3 milióny dolárov. Peniaze z neho putujú priamo open-source projektom, alebo sú použité na bezpečnostné audity. Tie má za sebou už zlib, curl či phpMyAdmin a najnovšie aj POP a IMAP mailserver dovecot. Tím, ktorý test vykonával uviedol, že ho prekvapila vysoká kvalita kódu a boli nájdené len tri menej vážne chyby. Samozrejme nás to veľmi teší, nakoľko dovecot používame aj na našich mailových serveroch.


4.1.2017Fero Volár
Tí skorej narodení si isto pamätajú dot-com-bubble. Skeptici zase už netrpezlivo niekoľko rokov očakávajú koniec tej startupovej. Reálnym problémom je ale tá, ktorú budujú sociálne siete. Aj keď Facebook aj Google tvrdia, že ľuďom ponúkajú správy a výsledky aj z opačného spektra ich záujmov, zdá sa, že ľuďom sa v týchto bublinách páči. Otázkou teda nie je ako a kedy konečne spľasne sociálna bublina, lebo problémom je niečo, čo sa nazýva confirmation bias. V podstate ide o to, že ak máte nejaký predsudok a nájdete niečo, čo ho potvrdzuje, tak sa v ňom ešte utvrdíte. Pritom nájsť pravdu nie je ťažké, no ľudskej povahe nie príjemné. Že nevedomosť je sila vedel aj George Orwell…


18.12.2016Fero Volár
Nestíhate, však? Isto sa všetci tešíte na to, ako vypustíte paru a s vyplazeným jazykom prebehneme cieľovou rovinkou s názvom „Vianoce“. Stres a „deadliny“ vymeníte na pár dní za domáce teplo a tradičné koncoročné predsavzatie, že budúci rok si to s tým časom už lepšie zmanažujete. Skúste to takto. Vzdelávanie je perfektná voľba na dlhé zimné večery. Je ľahko dostupné a online – kurz sa dá nájsť na takmer akúkoľvek činnosť. Nebudete mentálne stagnovať a naplní vás pocit, že ste dobehli niečo, na čo ste celý rok nemali čas. Veselé Vianoce a veľa šťastia v Novom roku!


11.12.2016Fero Volár
Urobte si hackathon! Je to fantastický ukazovateľ toho, ako je na tom vaša firma – či jej ľudia ešte majú nápady a chuť zlepšovať veci. Hackathony nie sú len o programovaní, ba práve naopak. Vďaka offline aktivitám sa môžu angažovať úplne všetci, aj tí technicky menej zdatní. Hackathon je backlog projektov so štítkom „raz keď bude čas„. My sme tento rok stihli hneď dva. A je to úžasný pocit vidieť, s akými kreatívnymi ľudmi pracujem. Pocit, ktorý naštartuje aj v takom hektickom období, ako je toto predvianočné, nespútanú smršť kreativity a snahy priniesť niečo nové. Mimochodom, aj náš nový dizajn blogu je výsledkom hackathonu. Verím, že sa bude páčiť 🙂