WebSupport blog

Ako spoznáte, že váš PC má vírus?

Zo všetkých strán na vás vyskakujú reklamy, aplikácie sa načítavajú mimoriadne pomaly, pribudli vám nové ikonky a niektoré funkcie pre istotu ani nejdú. Nájdu sa ľudia, ktorí za tým vidia sprisahanie, CIA, reptiliánov či samotného prezidenta republiky. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide o malware, teda škodlivý kód, ktorého cieľom je poškodiť, zablokovať či odcudziť vaše informácie. A pravdepodobne si zaň môžeme sami.

Čo to tie počítačové vírusy vlastne sú?

Pre mnohých ľudí je počítačový vírus mágia. V skutočnosti však ide o škodlivý kód alebo softvér, ktorý sa napojí na súbory v počítači a následne sa rozširuje do ďalších súborov. Možno ste sa už stretli s pojmami ako malware, trojan, ransomware a podobne. Malware je pojem, ktorý zahŕňa viacero druhov škodlivých softvérov, teda aj počítačové vírusy.

K známym malwarom patrí trojan, ktorý sa tvári ako legitímny softvér, no zároveň narúša bezpečnosť a otvára dvere ďalším malwarom do vášho počítača. Spyware, ako názov napovedá, je vytvorený na sledovanie, tento typ malwaru pozoruje vašu činnosť online a zapisuje si vaše heslá, čísla kreditných kárt a podobne. Worms infikujú zariadenia prostredníctvom sietí. V poslednom čase sa viac hovorí aj o ransomware. Tento softvér zablokuje vaše zariadenie a následne požaduje peniaze za odblokovanie. Adware oslabí vašu bezpečnosť, aby vám mohol zobrazovať čo najviac vyskakujúcich reklám, a tak tiež otvoril dvere ďalším malwarom. No a napokon sú tu botnets, sieť infikovaných zariadení, ktoré majú spolupracovať pod kontrolou útočníka.

Ako zistím, že môj PC má vírus?

Počítačové vírusy sa prejavujú rôzne. V niektorých prípadoch však môže ísť o nekompatibilitu medzi hardvérom a softvérom. Je preto vhodné najskôr vylúčiť systémové príčiny. Počítačový vírus sa môže prejavovať takto:

Ako sa pred počítačovými vírusmi chrániť?

Na začiatok vám postačí antivírusový softvér. Ideálne však legálna verzia s pravidelnými updatemi. Môže sa totiž stať, že neaktualizovaný softvér vírus jednoducho deaktivuje. Ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť:

Asi mám vírus, čo s tým?

Pri Windowse sa skúste dostať do núdzového režimu. Reštartujte PC a stláčajte klávesu F8 (funguje pre Windows 7 a nižšie) alebo pred reštartovaním stlačte klávesu shift, zároveň kliknite na reštartovať, následne zvoľte riešenie problémov, pokročilé možnosti a možnosti spustenia, reštartujte. Dostanete sa do núdzového režimu (safe mode), otvorte prehliadač a stiahnite niektorý z antivírusových programov. Všetky infikované súbory nechajte odstrániť. Následne počítač opäť reštartujte a pokojne pokračujte so skenovaním antivírusmi.

Niekedy však ani antivírus nemusí stačiť úplne na všetko. Ak máte pocit, že ste problém nevyriešili, môžete skúsiť vírus odstrániť manuálne, respektíve o to požiadať odborníka. Prevencia a back up dát je však na prvom mieste.

 

Komentáre