WebSupport blog

Podnikať v Austrálii, alebo ostať doma?

Austrália zvyčajne nie je prvou voľbou slovenského podnikateľa, ktorý uvažuje nad odchodom za hranice. Ak sa tam chystáte za štúdiom alebo prácou, skúsenosti Ľuba Juríka vám môžu pomôcť zorientovať sa v austrálskom biznise. Ľubo vycestoval do Austrálie kvôli štúdiu, no počas života tam sa dostal aj k zakladaniu podnikania. Ako veľmi sa teda líši od toho na Slovensku?

Ľubo sa živí sa prácou laptope. Doteraz žil vo Veľkej Británii, Austrálii, Thajsku, Južnej Kórei, Malajzii a v Taiwane. Na svojom blogu Sám sebe pán píše o sebazdokonaľovaní sa, pozitívnom prístupe k životu, cestovaní a plážovom podnikaní. V jeho kurze Zarábaj ako pán učí ľudí ako zarábať cez internet. Jeho fotoblog Asiatiq je zmesou jeho vášne pre fotografiu a ázijské kultúry, a jeho projektom Slováci na cestách inšpiruje slovákov k tomu, aby viac cestovali a spoznávali svet. Verí v úsmev a pozitívne emócie.

Ľubo: Podnikanie na živnosť v Austrálii funguje v podstate rovnako ako na Slovensku. Ako samostatne zárobkovo činná osoba vystavujete faktúry, odpisujete si svoje náklady z daní a raz ročne podávate daňové priznanie. Austrálska živnosť (ABN alebo Australian Business Number) má ale oproti tej slovenskej veľké výhody.

Založenie živnosti vybavíte cez internet za desať až tridsať minút. Jediné, čo k tomu potrebujete, je daňové identifikačné číslo (TFN alebo Tax File Number). O TFN môžete požiadať opäť online – musíte mať ale víza, ktoré prácu povolujú (napr. študentské či pracovné). Živnosť môžete začať využívať hneď po odoslaní online formulára, nemusíte čakať na žiadne potvrdenia. Živnostníci nemusia platiť žiadne sociálne ani zdravotné poistenie. Jediné, čo platíte, sú dane z príjmu, ktoré sa zúčtujú raz ročne v daňovom priznaní.

Podpora podnikania zo strany štátu a komunikácia s úradmi je v Austrálií na veľmi vysokej úrovni, neporovnateľná s našou krutou slovenskou realitou byrokracie, poplatkov, potvrdení, nezmyselných papierov a osobných návštev kadejakých úradov.

Pomaly sa blížime do finále nášho porovnávania krajín pre podnikanie. Už ste sa dozvedeli, či sa vám oplatí alebo neoplatí riadiť svoj biznis z Dánska, Nemecka a Hong Kongu. V ďalšej časti si prečítate o Veľkej Británii, kde našli svoj (nielen) podnikateľský domov desiatky Slovákov.

Stiahnite si e-book Hacknite sa!

Buďte efektívnejší, rýchlejší a kreatívnejší. Nechajte sa inšpirovať technikami, ktorých princípy stále platia a riadime sa nimi doteraz. Prečítajte si výber toho najlepšieho z 10 ročnej histórie firemného blogu.

Osobné údaje (najmä e-mailovú adresu) spracúvame za účelom poskytnutia e-booku. Na poskytnuté osobné údaje sa vzťahujú zásady ochrany osobných údajov.

Komentáre