WebSupport blog

Vlastná webstránka za pár minút

Denne sa na helpdesku stretávame s otázkami, ako spraviť vlastnú webovú stránku, či na to nie je nejaký nástroj alebo pomôcka. Títo zákazníci ešte nedorástli potrebami alebo rozpočtom na webovú stránku na mieru. Boli by však radi online. Preto sme sa im rozhodli pomôcť, začali skúmať možnosti a našli najlepšie možné riešenie.

Aké boli možnosti?

Ak sme chceli priniesť do našej ponuky nástroj, ktorý uľahčí vytvorenie webu aj zákazníkom, ktorí nemajú žiadne znalosti o programovaní, mali sme tri možnosti:

  1. Naprogramovať vlastný nástroj na robenie stránok – túto možnosť sme zavrhli veľmi rýchlo. Naše interné zdroje chceme 100 % sústrediť na optimalizovanie kľúčových služieb a nerozptyľovať ich vývojom a hlavne udržiavaním takto komplikovanej aplikácie. Zároveň by nám to trvalo minimálne rok, kým by sme to vedeli ponúknuť zákazníkom a aj potom by sme mali v rukách produkt, ktorý je vo svete už rozšírený.
  2. Kúpiť hotový produkt aj s tímom a integrovať ich pod WS – bežná prax veľkých hostingoviek ako GoDaddy, HostEurope alebo 1&1. Nám sa však žiadna výhodná príležitosť neponúkla a nechceli sme čakať, kým niečo také vyskočí.
  3. Implementovať hotový produkt tretej strany – ak by sme našli dosť dobrý nástroj, táto možnosť sa javila ako najrýchlejšia a najdosiahnuteľnejšia.

Čo musí mať dobrý nástroj na robenie stránok?

Na začiatku hľadania sme si dali dokopy požiadavky, ktoré boli pre nás kľúčové a z ktorých sme nechceli poľaviť:

Nasledovalo hľadanie, demá, skúšanie, porovnávanie, dohadovanie podmienok… Táto časť sa nám natiahla na pár týždňov. Zo všetkých možností vyšla najlepšie ponuka od Angličanov z Basekit. Ich produkt ponúkajú s veľkým úspechom hostingové jednotky v Poľsku, Anglicku, Španielsku, Nórsku…

Samotná implementácia bola pomerne rýchla a bezproblémová. Potvrdili sa tak naše očakávania a ani nie po mesiaci sme mohli produkt uviesť do ponuky.

Zdroj: firminside.com

Kto si teraz bude vedieť spraviť Vlastnú stránku?

Každý! 🙂 No v prvom rade ľudia, ktorí potrebujú rýchlo a bez trápenia jednoduchú stránku. Nevedia programovať, nechce sa im trápiť s WordPressom a výberom šablóny a zároveň ešte nepotrebujú web na mieru alebo na ňu nemajú rozpočet. Či už ide o stránku, blog, jednoduchý e-shop, alebo reštauračné menu. Jasné, časom im takáto stránka nebude stačiť a zaobstarajú si riešenie na mieru. Darwin mal pravdu, evolúcia funguje. Dokonca aj pri weboch.

Chceme pomôcť byť online čo najširšiemu spektru ľudí, pretože veríme, že aj to je cesta, ako urobiť zo slovenského internetu oveľa farebnejšie miesto s množstvom nápadov, názorov, ideí, fotografií, umelcov, kuchárov, blogerov…

Komentáre