WebSupport blog

Webová konzola – uľahčite si prácu s hostingom

Čoraz viac používateľov zdieľaného hostingu potrebuje pokročilé nástroje na správu alebo vývoj vlastného webu. Takéto možnosti však boli doteraz dostupné len na vlastnom virtuálnom serveri, ktorý môže byť pre malé a začínajúce projekty celkom zbytočný. Na nedávnom hackathone sme sa preto rozhodli zrealizovať nápad, preniesť rozhranie virtuálneho servera na bežný hosting.

Webový shell prináša majiteľom bežných hostingov možnosť pokročilej správy prostredníctvom plnohodnotnej linuxovej konzoly. Po jej aktivovaní sa na 1 hodinu vytvorí kontajner, v ktorom je možné klonovať Git repozitáre, inštalovať PHP balíky cez Composer, spúšťať nad súbormi hostingu vlastné skripty, kopírovať dáta cez rsync, vytvárať odkazy (symlinky) a omnoho viac.

Svoju konzolu si môžete aktivovať priamo v The Hosting dashboarde (zatiaľ majú túto možnosť iba weby pod The Hostingom). V budúcnosti plánujeme rozšíriť podporu aj o iné typy hostingov. Pozrite si príklady využitia spolu so sadou návodov: https://www.websupport.sk/support/836755-Webov%C3%A1-konzola

Okrem webového rozhrania disponuje každý kontajner aj možnosťou priameho pripojenia cez SSH – prihlasovacie údaje a adresa servera s portom sa vám zobrazia v dashboarde po aktivovaní konzoly:

Ak sa cez SSH pripájate častejšie, určite oceníte možnosť pridania SSH kľúčov. Tieto na konkrétnom webe zotrvajú aj napriek deaktivácii kontajnera po jednej hodine. Rovnako sa zachová história príkazov a nastavenia rôznych programov, s ktorými v konzole pracujete.

Technická realizácia

Aktivácia konzoly spôsobí vytvorenie virtuálneho kontajnera na Shell serveri, ktorý má prístup k danému hostingu. V základnej verzii máte k dispozícii 128 MB operačnej pamäte a kontajner má životnosť 1 hodinu. Pokiaľ by ste konzolu chceli využívať na dlhodobé a pravidelné úlohy (Cron joby), k dispozícii máte aj platenú verziu v cene 1/mesiac (bez DPH) pre doménu na ktorej je hosting. V konzole máte navyše limit 256 MB operačnej pamäte a nemenné čísla portov pre SSH pripojenie.

Na rozdiel od predošlej služby Shell, v tejto nemusíte hostingy pripájať cez sshfs – daný hosting je dostupný ihneď po aktivácii cez omnoho stabilnejšie NFS pripojenie súborového systému. Všetky súbory, ktoré vytvoríte alebo zmeníte v domovskom priečinku a na webe, zostanú zachované, no súbory na iných miestach budú zmazané pri deaktivácii konzoly. Odporúčame preto pracovať iba v domovskom priečinku.

Ďalší vývoj

Webová konzola je pomerne čerstvý projekt. Ak teda narazíte na akékoľvek problémy alebo bugy, neváhajte nás kontaktovať. Konzola má slúžiť predovšetkým na uľahčenie práce a rozšírenie možnosti hostingu – preto nám určite zašlite vaše podnety na jej zlepšenie alebo požiadavky na doinštalovanie ďalších programov. Kontajnery plánujeme aktualizovať v pravidelných cykloch, aby ste vždy mali najnovšie bezpečnostné updaty a vami navrhnuté balíky.

Komentáre