WebSupport blog

Domény .ninja a .lol? Možno už čoskoro.

Mnohí z vás určite zachytili, že už od budúceho mesiaca budú na internete dostupné nové domény prvého rádu ako napríklad .guru. A nielen táto. Celkových žiadostí o vlastnú TLD (Top-Level Domain) bolo viac ako 1900. Tu (ICANN) si môžete pozrieť zoznam, o aké požiadal napríklad Google.

Ako sa k takýmto doménam dostať? TLD budeme zaraďovať do nášho portfólia postupne tak, ako nám budú delegované. Ako prvé budú dostupné .ventures, .singles, .bike, .holdings, .plumbing, .clothing a .guru – a to už od 5.2.2014. Celý zoznam aj s dátumami dostupnosti si pozrite v nasledujúcej tabuľke.

Domény budú dostupné už o čosi skôr, presnejšie 7 dní pred týmto dátumom. Ceny budú o čosi drahšie (ceny určuje ICANN). Za registráciu 7 dní pred zaplatíte o 7 900 €, 6 dní o 2 100 €, 5 dní o 900 €, 4 dni o 550 € a 3 – 1 deň „iba“ o 125 € viac. V prípade záujmu o takúto predčasnú registráciu domény nás neváhajte kontaktovať na martin.baca@websupport.sk. Neskôr sa budú ceny pohybovať v rozmedzí od 19.95 € do 46.95 €.

Čo v prípade, že by ste chceli vlastnú koncovku, trebárs .websupport? Samotná registrácia by vás vyšla zhruba na 135 640 €. Aktuálne však už nie je možné požiadať o registráciu vlastnej TLD. Proces registrácie bol totiž ukončený ešte 29.3.2012. Podľa stanoviska ICANN síce plánujú otvoriť druhé kolo registrácií, ale tak skoro to nebude.

 

TLD sú najvyššou radou doménovej hierarchie a ich správou je poverená IANA (Internet Assigned Number Authority). Delia sa na dve skupiny: generické (gTLD) a geografické (ccTLD). Generické domény sú sčasti otvorené voľnej registrácii (.com, .org, .net, .info), iné sú rezervované pre samostatné účely (.name, .museum, a iné). Geografické domény TLD sú pridelené jednotlivým krajinám, koncovka je tvorená skratkou z mena príslušnej krajiny.

 

 

Komentáre