Keď sme ako chalani hrávali futbal, pri rozlosovaní hráčov do tímu na konci ostal vždy najslabší hráč (presne ako v tuctovej americkej rozprávke). Ak sme hrali iba pre zábavu, žiaden problém. Ale keď bola v hre nejaká stávka, vždy som bol radšej, keď šiel k súperovi a ich bolo 7 a nás iba 5. A napriek tomu sme vyhrávali.

Hlavný dôvod bol ten, že ste sa na neho spoliehali. Videli ste voľného hráča, tak ste mu prihrali. V jeho prípade sa to rovnalo strate lopty alebo nahrávke súperovi do šance. Keď tam nebol, nikoho nenapadlo prihrávať mu. Proste keď tam nebol, tak to nemal kto kaziť.

To, že sme sa vyvarovali hlavných chýb, nám vyvážilo to, že oni mali o 2 hráčov viac.

Ďalší vedľajší efekt bol skrytý v sile „underdoga“. Bolo nás menej, nemali sme sa na koho spoliehať, a tak všetci oveľa viac bojovali, behali, chceli sme vyhrať – aj keď nás bolo menej. Každý sa obetoval za každého, pretože tam nebol nikto, na koho sa to dalo zvaliť.

Podobný princíp funguje aj v pretekoch štafiet. Nevyhráva tá štafeta, ktorá má najlepšieho bežca. Ale tá, ktorá má lepších najpomalších bežcov ako konkurenčná. Pretože skill a endurance (vytrvalosť) sa dosahuje logaritmicky. Na začiatku rastie rýchlo a potom sa pomaly približuje k dokonalosti, ale nikdy ju nedosiahne.

Na jej vrchole (tam, kde sú najlepší bežci) sú rozdiely medzi nimi v sekundách alebo minútkach (záleží, na aké vzdialenosti pretekáte). Ale čím idete k horším výkonom, môžu byť rozdiely medzi bežcami aj desiatky minút.

Čiže je úplne jedno, že máte 4 brutálnych bežcov v tíme, keď ten piaty beháva veľmi zle. Konkurenčnému tímu stačí, aby bol vyrovnaný a nemal takého failistu ako vy, ktorý spraví stratu aj desiatky minút.

Podobne je to aj v biznise. Môžete mať veľmi dobrý produkt alebo takmer celý váš tím je jeden z najlepších. Stačí, aby ten najslabší člen bol výrazne horší, a budete prehrávať oproti ostatným firmám, ktoré majú priemernejšie, ale vyrovnanejšie tímy.

A to je aj výhoda malých startupov a spoločností oproti veľkým korporáciám. Oni tam majú veľmi veľa slabých hráčov, na ktorých sa spoliehajú. A potom nahrávajú súperom, ktorí sú oveľa menší, ale šikovnejší.

Vo veľa firmách sa hľadajú áčkoví hráči. Ale to, čo ich delí od víťazstva, sú najslabšie články reťaze.

Nerobte túto chybu aj vy.

Komentáre