WebSupport blog

25 zákulisných informácií o lete sondy JULO2

O Vesmírnom programe by sa dalo písať veľmi veľa. V médiách kvôli času a zrozumiteľnosti odzneli iba základné informácie. Tu sú detaily o príprave a priebehu misie, ktoré inde nenájdete.

Príprava misie

 1. Predchodcom sondy JULO2 bola sonda JULO1, ktorú SOSA vypustila 10. októbra 2010. Dosiahla výšku 25 000 m n. m.
 2. Príprava sondy JULO2 trvala 1,5 roka. Začalo sa na nej pracovať krátko po vypustení JULO1. Na základe skúsenosti z prvého letu, bol kompletne zmenený návrh sondy. Svojou funkcionalitou a rozmermi pripomína malý satelit typu CubeSat.
 3. Realizačný tím projektu pozostával z 15 ľudí. Okrem rôznych technikov v ňom bol aj meteorológ.
 4. Cena podobného stratosférického balóna  sa pohybuje okolo 300 €, hélium stálo asi 100 €. Najväčšou položkou v rozpočte boli technické zariadenia, stáli až 1500 €.
 5. Gondola balóna mala odrazové plochy, aby ho boli schopné zachytiť letecké radary.
 6. Pred extrémnym mrazom (až – 50 °C) chránila zariadenia len 1 cm hrubá karimatka s fóliou. Najnižšia teplota vnútri gondoly bola 12 °C.

Štart

 1. Každý kto pridŕžal balón počas napúšťania musel mať rukavice. Bránili vyšmyknutiu mikroténovej fólie, ktorou bol balón prikrytý, ale aj nechcenému poškodeniu povrchu nechtami. Aj najmenšie poškodenie by znamenalo predčasné prasknutie.
 2. Povolenie na štart udelil Letecký úrad SR niekoľko minút pred štartom. Platilo 4 hodiny, pri odložení štartu by sme oň museli žiadať nanovo.
 3. Prvý pokus o vypustenie bol neúspešný. V poslednej chvíli sa uvoľnil kovový krúžok spájajúci lanko s terminátorom. Nárazový vietor spôsobil ťah niekoľko desiatok kg. Na takúto záťaž nebol terminátor stavaný, preto balón uletel.
 4. Kvôli blížiacemu sa dažďu a silnejúcemu vetru nebol čas opraviť spojenie medzi balónom a terminátorom. JULO2 tak poletel bez neho a na zem dopadla sonda spolu s prasknutým balónom.

Priebeh letu

 1. Každých 8 sekúnd sonda posielala aktuálnu polohu získanú z GPS.
 2. Pre každý prípad boli na palube hneď dva GPS moduly. Jeden prestal fungovať vo výške 18 km, kvôli obmedzeniam pre teroristov. Druhý fungoval celý čas.
 3. Počas letu sondy vznikli problémy so získavaním GPS súradníc zo zasielanej URL. Niektoré údaje o polohe preto obsahovali nulové alebo veľmi nízke hodnoty, takže to vyzeralo, že JULO2 letí nad Afrikou, kde je lokalita s nulovými súradnicami.
 4. Iným problémom bolo pretečenie jednej premennej, čo skreslilo údaj o aktuálnej nadmorskej výške. Problém sme identifikovali včas a po pripočítaní konštanty sme vedeli presne, v akej výške sa JULO2 práve nachádza. Uisťovali nás v tom aj informácie zo snímačov o neustále klesajúcom tlaku a stúpajúcej radiácii. Na záznamových kartách sú všetky údaje v poriadku.
 5. Na komunikáciu sondy zo základňou sa používala rádioamatérska sieť APRS. Pomocou nej bolo možné preniesť každú sekundu iba jediný byte.
 6. Pre odľahčenie gondoly boli fotoaparáty zbavené všetkých zbytočností. Prakticky  pozostávali len z plošného spoja a objektívu. Výnimkou bola len kamera GoPro určená do extrémnych podmienok. Bežne sa montuje napr. na podvozky pretekárskych áut, helmy parašutistov, dokonca do výškových sondážnych rakiet.
 7. Ani jeden z fotoaparátov neprežil prelet cez oblaky, kde bola extrémna vlhkosť. Silný dážď vidno aj na videu. Ak by nepršalo, kamery by prežili. Proti nízkym teplotám boli testované v kryokomore s teplotou menej ako – 60 °C. Jediné zábery z výšky zaznamenala kamera GoPro.
 8. Na objektíve GoPro sa v priebehu letu vyzrážala voda. V najvyšších výškach však sublimovala, takže snímky sú napriek tomu ostré.
 9. Sonda dosiahla maximálnu výšku 33 396 m n. m.
 10. Pád JULO2 na Zem trval 23 minút. Celková dĺžka letu vrátane padania bola 145 minút.

Hľadanie sondy

 1. Vypočítané miesto dopadu sa od skutočného miesta dopadu líšilo len o 10 km. Keby JULO2 nepadal aj s balónom (terminátor, ktorý ho mal odstrihnúť sme po prvom zlyhaní vymontovali), odchýlka mohla byť ešte menšia.
 2. JULO2 hľadali tri pátracie tímy vybavené mobilným internetom a krátkovlnnými VKV vysielačkami. Vyrazili krátko po štarte.
 3. Sonda dopadla uprostred poľa, pri ceste, 300 m pred vstupom do obce Haluzice (okres Zlín).
 4. Prvý pátrací tím dorazil na miesto len 55 sekúnd po dopade balóna.
 5. Navzdory silnému nárazu technika pád prežila. Fotoaparáty zaznamenali spolu 7 GB dát: 1207 fotografií a 4 videozáznamy (58 min).

Komentáre