WebSupport blog

Za každým splneným snom hľadajte odhodlanie

Pred pár dňami sa nám splnil sen, o ktorý sme sa všetci snažili posledných pár rokov. Z firmičky dvoch 18-ročných chalanov s úplne prázdnymi hlavami, bez skúsenosti, s jediným serverom za 30 000 korún sme sa stali definitívnou jednotkou. Máme najviac domén, hostingov aj najrýchlejší rast. Dôvodov, prečo sa nám to podarilo, je veľa. Ale iba jeden je nad všetkými ostatnými.

Veľmi ťažko sa dosahujú veci, keď po nich netúžite. A ľudia sa prirodzene boja túžiť po veľkých veciach, pretože sa boja neúspechu. Naša firma funguje cca desať rokov. Pred dva a pol rokmi som si prečítal knižku, ktorú som na vianoce dostal od otca. Okrem iného sa tam spomínalo, ako treba mať v podnikaní tie najväčšie ciele a že bez toho, aby ste sa chceli stať jednotkou vo svojej kategórií, nemá zmysel ani začínať. Samozrejme, vnútorne som s tým nesúhlasil. Pretože vtedy sme boli v poradí firiem niekde okolo 11. – 14. miesta. Napriek tomu sme slušne zarábali a boli sme spokojnučkí.

Našťastie niečo v mojom vnútri kričalo, že sa nemôžem vzdávať vopred a báť sa ísť do boja iba preto, že sa mi zdá vopred prehraný. Chvíľu som s tým bojoval. Nakoniec som to s malou dušičkou na firemnej schôdzi oznámil: „Do troch – piatich  rokov sa staneme  jednotkou – dvojkou na trhu.“ Ako vidíte, nechával som si zadné dvierka… Veď aj dvojka je dobrá.

Odvtedy sa začala diať mágia. Postupne sme začali po rebríčku stúpať a preskakovať našich konkurentov. To, že sme si povedali, kam sa chceme dostať, bola tá najdôležitejšia vec. To, že sme vôbec pripustili túto možnosť a začali sa o ňu snažiť, je to najdôležitejšie. Veľmi ťažko sa sprostredkuje poznanie toho, keď človek dosiahne cieľ, o ktorom si myslel, že je nemožné sa k nemu vôbec priblížiť. Ale keď sa to stane a uspejete, pochopíte, že čokoľvek budete chcieť, tak to dokážete. Stačí mať iba otvorenú myseľ a nebáť sa svojej vlastnej malosti.

Samozrejme aj dosiahnutie vysnívaného cieľa má svoje pozemské limity. Určite by nefungovalo, keby som na schôdzi povedal, že chceme byť prví o dva týždne. Pri dosahovaní svojich snov treba byť veľmi trpezlivý a obetavý. Čím ťažší a väčší cieľ si stanovíte, tým trpezlivejší a obetavejší budete musieť byť. Ale to je presne ono. Nemajte malé sny. To, čo so svojou firmou alebo svojím životom dosiahnete, záleží iba od dvoch vecí. Prvá je to, čo si dokážete predstaviť a druhá, čo preto dokážete obetovať. Obidve veci sú nesmierne ťažké.

Ale to je na tom to krásne. Žiadne veľké veci neprichádzajú ľahko. A malé víťazstvá nechutia tak dobre ako tie obrovské, najťažšie a najneočakávanejšie. Veľmi málo veci na svete chutí tak, ako keď sa dostaví výsledok, o ktorý ste sa snažili niekoľko rokov a na začiatku ste tomu ani sami neverili. Stojí to za celú tu drinu, ktorá vás čaká na ceste za cieľom.

Naša cesta nebola žiadna prechádzka, ale snažili sme spraviť  si z nej taký pohodový trip, ako sa dal.  Dokázali sme to iba vďaka tomu, že sme robili to, čo nás baví a čo milujeme. Vybudovali sme si perfektnú firemnú kultúru, kde pracujú mladí nadšení ľudia a mrte ich to baví. Robíme to, čo ľúbime. Ľúbime robiť párty a tešiť sa z našich úspechov. Radi do toho zapájame našich klientov a fanúšikov. A oni nás za to majú radi tiež.

Ale ľúbime riešiť aj problémy, ťažké situácie a bojovať. Bojovali sme, keď nám kvôli NBÚ SR zobrali všetky servery. Vyhrali sme, keď sme mali veľké výpadky. Čo nás nezabilo, to nás posilnilo.

Začali sme robiť: Better, Faster, More ako konkurencia. Lepšie ako iní, rýchlejšie ako iní a viac ako iní. Vo všetkých aspektoch a všade, kde sa dalo a kde sme to dokázali.

Stanovili sme vysoký štandard podpory a pomoci zákazníkov. Našu prácu nerobíme primárne kvôli peniazom a je to cítiť. Snažíme sa s ľuďmi zdieľať naše poznatky, píšeme blog-posty, chodíme na konferencie, sponzorujeme najrôznejšie projekty, a to všetko preto, že nás to baví a chceme, aby sa ľudia poučili na našich chybách a mohli vybudovať oveľa väčšie a lepšie firmy ako naša.

Nebáli sme sa meniť a stále zlepšovať. Neustále sa smejeme a hovoríme si, akí sme včera boli lameri. Je to znak toho, že sme sa zo včerajška niečo naučili a sme zas o krok ďalej. Nikdy v tom neprestaneme. A samozrejme, mali aj veľa šťastia a nejak prirodzene sme robili veci, o ktorých sme nemali ani páru.

Keď sa toto všetko spojí v jeden pozitívny mix, sen sa stane skutočnosťou.

Komentáre