WebSupport blog

Adminer: malý, rýchly, plný vychytávok

Každý web developer má rád nástroje, ktoré sú jednoduché a robia presne to, čo chce. To je jeden z dôvodov, prečo som prestal používať phpMyAdmin a prešiel na Adminer.


PhpMyAdmin pozná každý web developer. Dlhé roky nikto z nás nepoznal iný nástroj na spravovanie databáz. Určite nie taký, ktorý by bol prenosný a spustiteľný kdekoľvek. Situácia sa zmenila v roku 2007, keď známy český programátor Jakub Vrána vydal prvú verziu vlastného databázového klienta nazvaného phpMinAdmin. O dva roky neskôr, vo februári 2009, ho premenoval na Adminer.

Sila minimalizmu

Základnou črtou Adminera je minimalizmus. A to to doslova. Jeho veľkosť je totiž len 345 kB. Napriek tomu v pohode zvládne podporu viacerých jazykov i niekoľkých typov databáz: MySQL, PostgreSQL, SQLite, či Oracle. To všetko pripravené v jedinom(!) súbore. Jednoducho ho skopírujete do akéhokoľvek adresára, ktorý je dostupný z webu a môžete začať pracovať.

Vychytávky

Samozrejmosťou sú všetky štandardné operácie pre prácu s databázou a tabuľkami: vytváranie a editovanie databáz, tabuliek, pohľadov, indexov a kľúčov, správa používateľov atď. Okrem toho však Adminer disponuje niekoľkými naozaj úžasnými vlastnosťami:

Prečo ho používam

Prvou vecou, ktorá sa vám na Admineri zapáči je intuitívne vytváranie a editovanie tabuliek. Vôbec nezávisí od počtu stĺpcov. Nech ich má tabuľka akýkoľvek počet, rozhranie na editáciu vyzerá vždy rovnako. V porovnaní s phpMyAdminom je to veľký krok vpred.

Veľkú výhodu vidím v editácii indexov. Je riešená pomocou select boxov, pričom môžete editovať všetky indexy naraz. To isté platí, samozrejme, i pri cudzích kľúčoch.

V tabuľkách s cudzími kľúčmi mi Adminer ponúka možnosť prejsť priamo do tabuľky, na ktorú kľúč ukazuje. Keď si na túto funkciu raz zvyknete, budete ju hľadať všade.

Ďalšia pekná vlastnosť je výpis dát a výsledok zo všetkých dotazov. PhpMyAdmin zvládne zobraziť výsledok len z toho posledného. Oceníte to najmä vtedy, keď budete robiť niekoľko SQL dotazov naraz.

Poslednou vecou, ktorá ma na Admineri fakt teší, je užívateľské rozhranie pri výbere dát z tabuľky. Pri jednoduchých príkazoch sa dá veľmi rýchlo vyklikať čo potrebujete.

Adminer vo WebSupporte

Aby ste nemuseli Adminer kopírovať k sebe na hosting a starať sa o aktualizácie, spravili sme to za vás. Od januára je k dispozícii na adrese http://adminer.websupport.sk s originálnym websupporťáckym skinom v štýle nášho WebAdmina. Je tak vhodným doplnkom ku správe vašich domén a hostingov. Na vylepšovaní Adminera stále pracujeme a uvítame akékoľvek postrehy a námety na vylepšenia. Pošlite nám ich na helpdesk@websupport.sk.

Aké sú vaše skúsenosti s Adminerom? Používali, resp. poznali ste ho predtým, než sme ho nasadili na naše servery?

Komentáre