WebSupport blog

Zakladateľ Zoznamu tvrdí, že PHP je mŕtve

Jedna z hlavných výhod práce vo WebSupporte je živý kontakt s brandžou. Z času na čas príde do Websupportu pozrieť človek, ktorého meno nám na začiatku možno nič nehovorí, no je to skúsený a nadupaný skiller, od ktorého sa dá dozvedieť veľa zaujímavého. Tentoraz to bol Ivan Debnár – zakladateľ Zoznam.sk. Strávili sme spolu piatkové poobedie a večer pri pivku a bavili sa napríklad aj o tom, ako vznikol prvý slovenský portál.

Ivan Debnár stál pri zrode slovenského internetu a ešte si živo pamätá vytáčaný internet cez 32 Kb modem. V 90. rokoch založili spolu s otcom v Banskej Bystrici prvú internetovú krčmu. A keď už mali zriadený prístup na internet, tak prečo ho neponúknuť aj ľuďom? Individuálne vybavovanie pripojenia cez Sanet (jediného vtedajšieho poskytovateľa internetu) bolo totiž dosť zložité. Aby internetu dokázali dať pridanú hodnotu a zodpovedať základnú otázku “Načo mi bude internet?”, vytvoril Ivan zoznam všetkých “desiatich” slovenských webstránok. Neskôr po večeroch potvrdzoval zaradenie nových, ktoré pridávali samotní návštevníci. Tak sa zrodil Zoznam. Keď o niekoľko rokov cítil, že web potrebuje ďalej rásť, predal ho. Dnes je šéfom systemákov v Azet-e.

Naši kóderi a admini si s Ivanom okamžite porozumeli. Konečne niekto, na koho môžu bez okolkov vychrliť mrte odborných výrazov a on im porozumie. Jedna z vecí, ktoré ich zaujali bolo škálovanie služieb. V Azet-e ich majú navrhnuté tak, aby bolo zvyšovanie výkonu čo najjednoduchšie. Keď niektorá časť technológií prestane stíhať, jednoducho sa dokúpi požadované zariadenie bez toho, aby bolo treba prekopávať celú architektúru. Celá debata o hardvéri, housingu, zálohovaní a ďalších technických témach sa napokon natiahla na niekoľko hodín. Ivan tiež predostrel jednu vtipnú múdrosť, ktorá platí už aj u nás. A to, že na rozdiel od nadšeneckých začiatkov dnes dobrá žúrka nemotivuje ku kreativite, ale berie dva pracovné dni. 🙂

Pri vzájomnom technologickom porovnávaní nás a Azet-u sme prišli na zásadný rozdiel: zatiaľ čo na serveroch (dnes už výhradne virtuálnych) Azet-u beží len jedna aplikácia, pre ktorú je systém vyladený, u nás ich sú tisíce. Každý klient si dá na hosting niečo iné, viac či menej vyladené, čo spomaľuje prechod na nové verzie. Kým Azet napríklad veľmi úspešne využíva MySQL 5.5, s jeho nasadením na našich serveroch musíme byť kvôli spätnej kompatibilite hostovaných aplikácií opatrní. Každopádne uvažujeme nad rýchlejším zavádzaním nových verzií do produkcie pre klientov.

Po pätnástich rokoch v internetovom biznise hodnotí Ivan techonologický vývoj s istým nadhľadom. V čase, keď je PHP všade plno, nemá problém označiť ho za prežitok: “PHP ako jazyk je mŕtve, to vedia všetci z fachu. Je otázka, v čom budeme programovať o desať rokov, ale PHP to nebude.

Komentáre