WebSupport blog

Zmeňte svoj život: človek si zvykne na všetko

Človek si zvykne na všetko – túto vetu napísal Dostojevskij v jednom zo svojich románov. Asi to nemyslel takto, ale ako ho poznám, určite by sa nenahneval. Podľa štatistík nike.com je rozhodujuca hranica kedy väčšina ľudí začne pravidelne behávať alebo to vzdá 5 behov. Kto chce behávať a zvládne prvých 5, už väčšinou vydrží. Skúsme túto skutočnosť aplikovať širšie a zmeniť svoj život.

Väčšina ľudí (vrátane mňa) je od narodenia lenivá. Ale aby sme sa mohli tešiť z napredovania, úspechov a dosahovania cieľov, potrebujeme posúvať hranice toho, čo dokážeme. A bez prekonávania lenivosti sa limity posúvať nedajú.

Základom implikácie z Dostojevského myšlienky a NIKE štúdie je to, že keď sa vám budú určité veci diať pravidelne a dostatočne dlho, zvyknete si na ne. Jednoducho sa vám preprogramuje vnímanie sveta a čo bolo kedysi problémom, už sa javí ako bežná súčasť života. To je vysvetlenie napr. aj toho, prečo niekto žije v diametrálne odlišných, prípadne horších podmienkach ako niekto iný a v princípe je spokojný. Jednoducho si zvykol.

Prečo si teda takéto preprogramovanie nerobiť účelne? Prečo nevyužiť to, že si človek zvyká? Zvykom sa dá zabiť lenivosť a nechuť k niečomu, čo vieme, že by mohlo zvýšiť našu výkonnosť alebo zlepšiť život. Stačí spraviť dostatočné množstvo inicializačných úkonov a zvyšok nám už príde normálny. Super na tom je to, že v niektorých prípadoch to stačí spraviť iba tak málo-krát ako pri behaní (5).

Všetko má ale svoj háčik. Každý úkon totiž potrebuje iné množstvo inicializačných aktivít, aby vám to prišlo normálne a nemuseli ste sa ďalej premáhať. A ako bonus je to, že toto číslo je u každého človeka iné. (štatistika nike.com je priemerom. Čiže niekomu stačí vybehnúť jeden krát, niekto musí aj 10. Podstatné je, že priemer je vo väčšine veľmi nízky.)

Je fajn vedieť, že globálne si stačí 5 krát vybehnúť a štatisticky by ste už nemali prestať. Ale koľko krát potrebujete vstať ráno o piatej aby ste si nato zvykli? Koľko blogpostov potrebujete napísať, aby ste si nato zvykli a produkovali ich so železnou pravidelnosťou? Ako dlho sa potrebujete každý večer učiť, aby vám to prišlo normálne? Koľko krát sa musíte večer osprchovať aby ste sa sprchovali pravidelne? (umývanie zubov detto). Na tieto veci sme si museli zvyknúť od malička. Teraz, keď sme veľkí, jediný kto nás musí nútiť zvykať si, sme my sami sebe si.

Je iba jediný spôsob ako to zistiť. Vyskúšate to na sebe.

Vyberte si preto jednu aktivitu, ktorú ste vždy chceli robiť, ale nedonútili ste sa začať. Ale teraz už s len jediným cieľom – zistiť, ako často a dlho ju musíte robiť, aby ste si na nu zvykli. Nájdite si v nej pravidelnosť (rituál), dajte si číslo po ktorom si myslíte, že to už pôjde samo a uvidíte. Ak to zafunguje, good for you. Ak nie, skúste číslo zvýšiť. Keď zvládnete jednu vec, môžete začať s ďalšou. Nakoniec si účelovo zvyknete zvykať (samozrejme iba na to, na čo budete chcieť) a budete mať časť z toho, čomu sa hovorí pevná vôľa.

Zmente svoj život a zvyknite si na veci, čo ste chceli vždy robiť ale nedokázali ste prekonať lenivosť.

hint na záver:
Čím extrémnejšie chcete svoju lenivosť prekonávať, tým viac inicializačných úkonov potrebujete aby ste si nato zvykli. Napr. ak sa chcete naučiť skôr vstávať, nato aby ste si zvykli vstávať o 8smej, potrebujete vstáť možno 10krát. Ale ak chcete skočiť rovno na 5:00 ráno, pripravte si oveľa väčšie číslo.

hint č.2 na záver:
Táto vec funguje to aj do opačnej, negatívnej strany. Koľko krát musíte isť každý večer do baru aby ste si nato zvykli a stali sa štamgastom? Koľko krát musíte niečo ukradnúť, vykašlať sa na niečo, meškať aby ste si nato zvykli? Možno si k vylepšeniu života nemusíte zvykať na dobré veci. Stačí si len odvykať od zlých a prerušovať ich kontinuitu. Samým sa vám to potom bude zdať normálne.


Michal Truban – CEO at WebSupport.sk

mail: truban@websupport.sk

twitter: @michal_truban

Komentáre