WebSupport blog

1. WebSupport Hackathon

V piatok 8.10.2010 sa u nás uskutočnil prvý Hackathon pre zamestnancov. Mali sme celý pracovný deň na tvorbu vlastných projektov, mohli sme robiť na čomkoľvek. Osobne som bol veľmi prekvapený nápadmi aj tým, čo všetko sa spravilo keď ľudia mohli robiť na svojich veciach. Tento článok by mal slúžiť ako inšpirácia a odporúčanie aj pre ostatné firmy so šikovnými ľudmi, aby niečo podobné vyskúšali.

Myšlienka nášho Hackathonu je jednoduchá. Nechať prejaviť kreativitu a skill bez toho, aby špecifikáciu alebo akékoľvek pripomienky riešil niekto iný (klient, šéf). Aby bol čas popri povinnostiach robiť na tom, čo nás naozaj baví, trochu si zasúťažiť a vymyslieť nejaký hardcore.
Pravidlá boli jednoduché, takpovediac žiadne. Každý mohol programovať čokoľvek, pomocou akejkoľvek technológie a s kýmkoľvek. Dohodli sme sa, že po 17stej hodine každý svoj projekt odprezentuje, potom každý vyberie tri projekty, ktoré sa mu najviac páčili, spočítajú sa body a vyberie sa víťaz. Jediným kritériom bolo, aby sme sa snažili za tento krátky čas spraviť nejakú kompletnú vec a nie nápad, ktorý treba potom ešte dlho programovať. Toto pravidlo sa nám veľmi udržať nepodarilo, ale zato môžeme byť iba vďační.

Priebeh bol jednoduchý. Začali sme ráno o 9tej spoločnými raňajkami.

Nasledne každý nadiktoval projekt na ktorom bude pracovať. Projekty sa zapísali na tabuľu, kde si niektorí zaznačovali progress.

Zoznam projektov ktoré sa vymysleli, s krátkym popisom a twitter handle každého človeka:

O 17stej nasledovala prezentácia a diskusia k jednotlivým projektom.  Všetky projekty boli veľmi zaujímavé, kritéria hodnotenia neboli žiadne, takže nájsť víťaza bolo na prvý pohľad ťažké, ale opak bol pravdou.

3. miesto: Matej Hreščák (@mhrescak) s projektom dashboardu pre helpdesk team

2. miesto: Matej Čapkovič s projektom nicereply.com facebook aplikacie

1. A jednoznačný víťaz, ktorý vyhral s naozaj veľým náskokom: Tomáš Čorej a jeho perfektný hierarchický memory balancer.

A nakoniec spoločné seriózne foto učastníkov. Nasledovala miniparty so všetkým čo k tomu patrí.

Viac foto môžete nájsť na našej facebook stránke.

Nakoniec by som chcel ešte povedať, že takýto hackathon odporúčam spraviť každej firme. Je to naozaj veľmi zaujímavo strávený čas, všetkým sa to veľmi páči a uvidíte, že vy aj zamestnanci sami budú prekvapení z toho, čo sa vymyslelo a spravilo.

Komentáre