WebSupport blog

WS biz know-how #2: začnite okamžite

Nerobte veci zložitejšími ako sú. V začiatkoch vášho podnikania si môžete dovoliť neuveriteľnú mieru voľnosti. Ste mladí, naivní, flexibilní, rýchlo sa učíte a hlavne nemáte čo stratiť. Využite svoju malosť a prepchajte sa cez najmenšie štrbiny na trhu.
Na začiatku neberte vaše podnikanie príliš vážne. Nehľadajte problémy tam, kde nie sú. Máte obrovskú výhodu, že môžete začať za pár eur mesačne. Nepotrebujete žiadne stroje, budovy, žiadne obrovské investície. Preto si to nekomplikujte papierovaním, podnikateľskými plánmi, účtovníctvom, rozpočtom a hľadaním prekážok. Hneď ako dočítate tento blog začnite pracovať. Napíšte prvé riadky kódu, obvolajte prvých zákazníkov, zasejte prvé semienka.

Najhoršie, čo môže človek bez skúsenosti robiť, je snažiť sa plánovať, vymýšľať a manažovať veľké projekty. Neviete to = Nerobte to. V priebehu podnikania sa to všetko naučíte, aby ste neskôr boli rovnako neefektívny ako veľké korporácie. Ale na začiatku sa venujte tomu, čo viete. Naprogramujte, nastavte, rozbehnite svoje služby, začnite ich predávať od začiatku a hneď zistíte, či to má zmysel. Ak dokážete predať svoje služby v takom amatérskom podaní, aké to asi bude, keď na nich budete tvrdo pracovať ďalej? Aby sme sa správne chápali, nesnažím sa tvrdiť, aby ste predávali zlé služby. Tak by ste to ďaleko nedosiahli. Chcem skôr poukázať na chybu, na ktorej si veľa začínajúcich podnikateľov vyláme zuby. Sú slepí, keď sa pozerajú na problémy príliš zložito. Veľa plánovania a čakania na dokonalosť, ktorá nemusí nikdy prísť, vás pripravuje o úspešný štart a prvých zákazníkov.

Čiže ako prvé, dotiahnite váš produkt čo najrýchlejšie do fázy, v ktorej bude niekto ochotní ho kúpiť a naďalej ho zo všetkých síl zlepšujte. Bez peňazí a skúsenosti nezačínajte projekt, na ktorý potrebuje dlhú fázu (mesiace) pred predajom, pretože zhoríte rýchlejšie ako Palach.

Druhá podstatná vec na začiatok: sústreďte sa na jadro.  Všetko ostatné outsourcujte. Nerobte sami účtovníctvo, pokiaľ teda nepodnikáte ako účtovná firma. Ignorujte toľko byrokracie, koľko beztrestne zvládnete. Na právnika na začiatku ani nemyslite. Nepotrebujete sa zaťažovať vytváraním,  špekulovaním a podpisovaním zmlúv, ktoré sú zbytočné. Vaše podnikanie bude mať na začiatku menšiu hodnotu ako papier, na ktorom sú zmluvy vytlačené, tak neplytvajte dažďovými pralesmi. Všetok čas, ktorý ušetríte na zbytočnostiach vám pomôže vytvoriť lepší produkt a vysmiatejších zákazníkov.

Zhrnutie:
Neberte sa na začiatku vážne, dodá vám to krídla. Buďte flexibilný a venujte sa jadru podnikania, všetko ostatné outsourcujte.

Michal Truban – truban@websupport.sk

Komentáre