fialova_detail

Zaujímavé štatistiky slovenských domén


Pri príprave jednej z našich kampaní sme potrebovali zistiť, ako na tom sú v súčasnosti slovenské domény. Narazili sme na celkom zaujímavú štatistiku, uverejnenú na http://blog.synopsi.com/. Problém bol v tom, že údaje z tejto štatistiky sa nedali pokladať za relevantné vzhľadom na to, že boli uverejnené pred dvomi rokmi v apríli 2008. Práve preto sme sa rozhodli vyprodukovať svoju vlastnú štatistiku.

Štatistika slovenských domén v roku 2010

Štatistika bola vytvorená z vygenerovaného zoznamu od spoločnosti Sk-nic, a.s. (https://www.sk-nic.sk/documents/domeny_1.txt) dňa 22.2.2010 o 04:30 hodiny rannej. Jednotlivý súbor poskytuje základné informácie ako názov SK domény, identifikátor registrátora a držiteľa domény, a pod.

Súbor obsahuje kompletný zoznam všetkých funkčných slovenských domén v počte 197980. Aktuálny počet zaregistrovaných SK domén k dňu 22.02.2010 predstavoval podľa Sk-nic-u 206719 domén, z čoho vyplýva, že zvyšných 8739 domén bolo nefunkčných.

Znaky v slovenských doménach

Všetky zaregistrované slovenské domény musia mať minimálne 2 a maximálne 63 znakov, z ktorých ani jeden nemôže obsahovať diakritiku a ich spojením nemôže vzniknúť vulgárne slovo.

 • Celkový počet znakov v rámci všetkých domén –  1818601, čo je približne 1011 strán popísaných A4 (pri počte 1 normovaná strana = 1800 znakov na stranu vrátane medzier)
 • Celkový počet funkčných domén –  197980, čo znamená, že na každého 27. obyvateľa Slovenska, spadá 1 doména (vzhľadom na počet obyvateľov k 30. septembru 2009 – 5 421 937)
 • Priemerná dĺžka znakov na doménu:       9,185781392
 • Počet znakov s najvyšším zastúpením:     8
 • Počet domén s 2 znakmi:                      731
 • Počet domén s 63 znakmi:                     2
 • Domény s najväčším počtom znakov (63) –

pocet znakov slovenskych domen

Počet domén vzhľadom na počet znakov pred “.sk”
 • Najpočetnejší znak v slovenských doménach je písmeno „a“ – 192752, potom „e“ – 165203 a „o“ s 147366 znakmi, čo je 11%, 9% a 8% zo všetkých znakov.
 • Znak „-“ (pomlčka) je využívaná častejšie ako písmená „g“, „z“, „f“, „j“, „x“, „w“ a „q“
 • Najmenej využívaným znakom je číslica 8, ktorá sa v názvoch domén nachádza presne 300 krát.

znaky v slovenskych domenach

Počet domén obsahujúcich jednotlivé znaky

Všeobecne, štatistiky slovenských domén sú v súčasnosti na veľmi nízkej úrovni. Veríme, že poskytnuté údaje boli pre väčšinu z vás užitočné a už teraz sa môžete tešiť na pokračovanie s ďalšími zaujímavými faktami a číslami ;)


Páčil sa Vám článok? Posuňte ho ďalej

13 komentárov

Pridaj niečo
 1. 1
  Brian

  Pekna statistika :)

  za chvilku mozno urobite statistiku poctu funkcnych ale nakazenych domen :))

 2. 2
  petiar

  K tým vulgárnym slovám – slovenská verzia justfuckinggoogleit.com sedí na adrese sitokurvavygoogluj.sk. Ešte by ma zaujímalo že ak sú pravidlá domény minimálne dva znaky a písmená bez diakritiky a pomlčka, či je možné registrovať doménu –.sk ;-)

 3. 5
  JanoF

  Dve pomlcky su zakazane, domena nemoze zacinat ani koncit pomlckou, min. su dva znaky a nazov nemoze byt totozny s inou domenou prvej urovne, napriklad com.sk, alebo cz.sk etc.

 4. 6
  jurajmasar

  Pekna statistika, v poslednej dobe najma co sa tyka tohoto blogu vychutnavam clanky Misa Trubana o biznise ako takom. Kazdopadne, velmi dobre sa to cita, prajem vsetko dobre do buducna :-)

  P.s.: pridajte si http:// do linkov na najdlhsie domeny.

 5. 12
  Megatron :D

  Podľa toho, aký majú status, či sú aktívne (zaplatené) alebo neaktívne.

 6. 13
  Štatistiky slovenských domén 2010 | SvetDomen.sk

  […] WebSupport.sk na svojom blogu už pred časom zverejnil  štatistický prehľad slovenských domén. V tomto skrátenom prehľade patrí k najzaujímavejším faktom zistenie ktoré znaky v doménach majú Slováci radšej, ako iné. Aká je priemerná dĺžka znakov na doménu, alebo ktoré číslo Slováci využívajú najmenej. […]

+ Pridaj komentár